Urzędy, szkoły i firmy szukają oszczędności i w związku z tym mogą obniżyć temperatury w pomieszczeniach. Jaka może być minimalna temperatura w pracy i w szkole? Sprawdzamy.
Kryzys energetyczny i inflacja powodują, że szefowie niektórych instytucji i firm przykręcają kurki z ogrzewaniem. Nie mogą tego jednak robić w nieskończoność. Minimalna temperatura w miejscu pracy czy w szkole jest zagwarantowana przez szczegółowe przepisy.
Minimalna temperatura w biurze
W urzędach i biurach pracownicy wykonują zadania w pozycji siedzącej, nie mogą więc siedzieć w mrozie. Minimalna temperatura w biurze wynosi 18 stopni. Zapewnia to rozporządzenie Ministra Pracy i Spraw Socjalnych z dnia 26 września 1997. Rozporządzenie to dotyczy nie tylko prac biurowych, ale również lekkich prac fizycznych. Jeśli dojdzie do awarii systemu ogrzewania, pracodawca ma obowiązek zapewnienia innych źródeł ciepła. Jeżeli tego nie zrobi, a temperatura spadnie poniżej 18 stopni, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków przy równoczesnym zachowaniu prawa do pełnego wynagrodzenia.
Temperatura w hali produkcyjnej
W magazynach i halach produkcyjnych, gdzie wykonuje się prace fizyczne temperatura nie może spaść poniżej 14 stopni Celsjusza. Pamiętać należy, że to pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią do warunków odzież. Jeśli temperatura spadnie poniżej 14 stopni, pracownicy mogą odmówić wykonywania pracy, przy czym należy najpierw poinformować o tym fakcie przełożonych.
Minimalna temperatura w szkole
W szkole, podobnie jak w biurze, słupek rtęci nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. Ale uwaga – dotyczy to tylko klas, w których siedzą uczniowie. Co do innych miejsc przepisy ustalają dokładne wysokości temperatur. I tak:
- minimalna temperatura w klasie i na sali gimnastycznej to 18 stopni Celsjusza
- minimalna temperatura na korytarzu, w szatni i na klatce schodowej to 16 stopni Celsjusza
Warto przypomnieć, że od września 2022 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki, które pozwala dyrektorom szkół podejmować decyzje o przejściu na naukę zdalną. Dotyczy ono nie tylko sytuacji pandemicznej, ale również innych okoliczności, a brak możliwości ogrzania klas spełnia te kryteria.
ZOBACZ TEŻ: