W marcu 2023 roku zmieniają się zasady programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Czy obejmą też kredyty dla singli? Sprawdzamy.
Mieszkanie bez wkładu własnego – program rządowy
Ten program ma umożliwić wzięcie kredytu hipotecznego osobom, które stać na spłatę rat kredytu, ale nie mają zgromadzonych środków na wkład własny wymagany przez banki. Do tej pory wydatki objęte gwarancją zastępującą wkład własny wynosiły nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków. W marcu 2023 roku to się jednak zmieni tak, by z programu mogło skorzystać więcej osób. Gwarancji udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.
Co się zmienia w programie w 2023 roku
Zmiany wprowadzane do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” znoszą dolne limity wkładu własnego. Dzięki temu z programu będą mogły skorzystać nawet te osoby, które nie posiadają żadnych środków na to, żeby wziąć kredyt hipoteczny. Te zmiany dotyczą też tych osób, które mają wkład własny nie przekraczający 200 tys. złotych i jest niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany (w przypadku kredytów o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu – 30 proc.). Natomiast osoby, które zgromadziły fundusze tylko na część wkładu własnego, będą mogły liczyć na to, że BGK obejmie gwarancją resztę potrzebnej do uruchomienia kredytu kwoty.
Mieszkanie bez wkładu własnego dla singli
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło szczegóły dotyczące tego, kto będzie mógł skorzystać z programu. Skorzystać z niego będą mogli zarówno single, jak i małżeństwa czy rodziny z dziećmi z tym, że te ostatnie mają więcej preferencji. Ważne jest to, aby zarówno kredytobiorcy, jak i osoby z ich gospodarstwa domowego nie byli właścicielami innego lokalu mieszkaniowego w jakiejkolwiek formie. Wyjątkiem są tu rodziny, które posiadają co najmniej 2 dzieci. W sytuacji rodziny z dziećmi metraż posiadanego lokum, które pozwala na skorzystanie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” wynosi:
- nie więcej, niż 50 mkw., gdy dzieci jest dwoje,
- 75 mkw., gdy dzieci jest troje,
- 90 mkw. , gdy dzieci jest czworo
- brak ograniczeń w przypadku rodzin, gdzie dzieci jest pięcioro i więcej
Ponadto w przypadku powiększenia rodziny w trakcie spłaty kredytu objętego gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego rodzina otrzyma dofinansowanie na jego spłatę.
ZOBACZ TEŻ: