Megalodon tuż po urodzeniu był większy niż człowiek - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Megalodon tuż po urodzeniu był większy niż człowiek

Megalodon tuż po urodzeniu był większy niż człowiek

Megalodon – prehistoryczny rekin, który wzbudzał strach w oceanach miliony lat temu, tuż po urodzeniu mierzył dwa metry.

Naukowcy odkryli, że potwór, który patrolował oceany ponad 3 miliony lat temu, tuż po urodzeniu był długie na dwa metry.

Badacze dokonali niezwykłego odkrycia, kiedy prześwietlili promieniami Roentgena skamieniałe kręgi megalodona i przekonali się w ten sposób, że zwierzę musiało mieć około dwa metry długości, kiedy przyszło na świat.

Pozostałości megalodona, który żył w większości oceanów świata w okresie od 15 do 3,6 mln lat temu, ujawniły, że dorosłe osobniki osiągały ponad 15 metrów długości, ale do tej wielkość nowonarodzonych „megalodątek” wciąż była nieznana.

„Nowe badania po raz pierwszy dały nam dobry wgląd w takie dane, jak rozmiar megalodona po urodzeniu, tryb reprodukcji i model wzrostu zwierzęcia” – powiedział prof. Kenshu Shimada, paleobiolog, który nadzorował doświadczenia w Uniwersytecie DePaul w Chicago.

Megalodon – formalnie Otodus megalodon – to gigantyczna ryba, przodek budzącego obecnie strach w oceanach żarłacza białego (który przy nim wyglądałby jak małe rekiniątko) oraz jeden z największych mięsożerców w historii Ziemi. Naukowcy przez lata odkryli mnóstwo skamielin tego zwierzęcia, na które składają się przede wszystkim jego skamieniałe, gigantyczne zęby. Biologia prarekina wciąż jest słabo poznana, ponieważ reszta ciała drapieżnika składała się z chrząstek (tak samo zbudowane są współczesne rekiny), które w większości nie przetrwały do naszych czasów.

Ząb megalodona
Ząb megalodona Fot. Wikimedia Commons

Megalodon w tomografie

We współpracy z naukowcami z uniwersytetów Stockton i William Paterson w New Jersey, prof. Shimada przeprowadził badanie tomografem komputerowym rzadkiej skamieliny megalodona – kręgu, znajdującego się w kolekcji Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Naturalnych w Brukseli. Szeroki na 15 cm krąg oceniano na pochodzący od dziewięciometrowego osobnika, opierając się na porównaniach z kręgami żarłacza białego. Jednak skany ujawniły istnienie 46 narosłych pasm w skamieniałości, które według naukowców wskazują wiek zwierzęcia w latach – analogicznie jak wskazują to słoje w pniach drzew. Na tej podstawie badacze ocenili, że noworodek megalodona mierzył dwa metry od nosa do ogona.

„Opierając się na rozmiarach najmniejszych znanych zębów megalodona, miałem przeczucie, że rozmiar zwierzęcia tuż po urodzeniu mógł wynosić około 2,5 m” – powiedział Shimada.

Mając już nowe skany, naukowcy określili prawdopodobna krzywą wzrostu dla zwierzęcia. Promienie Roentgena nie wykryły zrywów w tej kwestii podczas młodzieńczych lat życia megalodona, ale raczej stały wzrost, wynoszący ponad 16 cm rocznie co najmniej do wieku 46 lat. Naukowcy doszli do wniosku, że typowa długość życia tego potwora wynosiła co najmniej 88 lat. Szczegóły ich prac opublikowano w czasopiśmie „Historical Biology”.

Ogromne rozmiary noworodka sugerują, że tak jak pozostałe gatunki rekinów, (nie tak) małe megalodony w ciele matki odżywiały się nierozwiniętymi zarodkami swojego rodzeństwa. Takie zachowanie jest już znane u rekinów – na świat przychodzą tylko najsilniejsze zarodki zwierzęcia.

Megalodon w skali 1:1
Megalodon w skali 1:1 Fot. Luis Alvaz/Wikimedia Commons

Prawdziwe rozmiary bestii

To odkrycie wiąże się z pracami badaczy z uniwersytetów w Bristolu i Swansea z września ubiegłego roku, którzy rekonstruują rozmiary megalodona w dużej skali. Zespół pod przewodnictwem paleontologa Michaela Bentona użył matematycznych modeli i porównań z żywymi rekinami, aby stworzyć podobiznę prehistorycznego monstrum. Odkryli, że 16-metrowy megalodon miał głowę długą na 4,6 m a sama jego płetwa grzbietowa mierzyła 1,6 m wysokości.

Czytaj też: Nosorożec sprzed tysięcy lat

„Walczące dinozaury” w muzeum

Zobacz więcej >