Mars: Łazik Perseverance rozpoczyna poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mars: Łazik Perseverance rozpoczyna poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie

Mars: Łazik Perseverance rozpoczyna poszukiwania śladów życia na Czerwonej Planecie

Należący do NASA łazik Perseverance zakończył testy i rozpoczął już oficjalnie badania mające wykryć ślady życia na Marsie. Dowiedz się, jak to robi.

Łazik Perseverance zakończył już testowanie instrumentów znajdujących się w jego robotycznym ramieniu i przystępuje do wykonywania podstawowego celu swojej misji: pobierania próbek skał i szukania w nich śladów życia, które kiedyś mogło się tam toczyć.

Ruszyło szukanie życia

Perseverance wyposażony jest w dwumetrowej długości mechaniczne ramię, na którym znajdują się rozmaite czułe detektory. Dzięki nim może analizować marsjańskie skały za pomocą promieni Roentgena i w świetle ultrafioletowym. Oprócz tego może powiększać obraz skał, żeby wykrywać ewentualne ślady aktywności mikrobów.

PIXL na ramieniu

Jednym z urządzeń, którymi dysponuje Perseverance jest PIXL, czyli Planetarny Instrument do Prześwietleń Litochemicznych – Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry. Znajdujące się na końcu dwumetrowego ramienia urządzenie wielkości pudełka śna śniadanie już podczas testów na Marsie zdobyło bardzo cenne dane. PIXL wystrzeliwuje promienie Roentgena w mały cel i dzięki temu może określić skład marsjańskiego pyłu.

„Już [podczas kalibracji], zanim jeszcze urządzenie zaczęto wykorzystywać na skałach, uzyskaliśmy dzięki niemu najlepszą do tej pory analizę pyłu marsjańskiego” – powiedziała Abigail Allwood, zarzadzająca projektem PIXL w ramach należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory.

Według naukowców krater Jezero, w którym wylądował Perseverance, przed miliardami lat był wypełnionym wodą jeziorem, dlatego to właśnie to miejsce wybrano jako cel do lądowania. Krater od dawna jest suchy, a zadaniem marsjańskiego łazika jest przebicie się przez powierzchnię, która kiedyś miała być jego dnem.

„Jeśli kiedyś istniało życie w kraterze Jezero, to jego ślady mogą się tam znajdować” – uważa Allwood.

Zobacz też:

SHERLOC i WATSON pomogą

Aby dokładnie zbadać teksturę, kontury i skład skał, sporządzane przez PIXL chemiczne mapy można połączyć z mapami mineralnymi, które dostarczą instrumenty SHERLOC i WATSON. Pierwszy z nich nazwany został na cześć słynnego książkowego detektywa akronimem SHERLOC (Skanowanie Zamieszkałego Środowiska ze Spektroskopią i Luminescencją w Kierunku Materii Organicznej i Chemicznej – Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). SHERLOC wykorzystuje laser ultrafioletowy aby zidentyfikować niektóre minerały w skałach. Z kolei jego pomocnik – WATSON wykonuje w zbliżeniu zdjęcia, które następnie oceniają naukowcy pod kątem wielkości ziaren, okrągłości i tekstury. Wszystko to pomoże określić, w jaki sposób badana skała została uformowana.

Pierwsze zdjęcia zbliżeniowe marsjańskich skałwykonane przez WATSONA już pozwoliły uzyskać bezcenne dane – twierdzą uczeni z NASA. Dowiedziano się dzięki nim więcej na temat palety kolorów, rozmiaru ziaren w osadach, a nawet obecności scalającej ziarna warstwy materii. Tego typu szczegóły mogą dostarczyć ważnych wskazówek na temat tego, jak dane skały się formowały, kierunku przepływu wody, która je obmywała a nawet tego, jak mogło wyglądać marsjańskie środowisko, jeśli coś żyło na Czerwonej Planecie. W połączeniu z danymi pochodzącymi od PIXL możemy się dzięki temu wszystkiemu dowiedzieć więcej na temat historii okolic krateru Jezero.

„Z czego składa się dno krateru? Jakie panowały tam warunki? To powie nam wiele na temat początków Marsa i potencjalnie – jak ta planeta się formowała. Jeśli dowiemy się więcej na temat historii Marsa, to będziemy mogli zrozumieć czy będzie istniał potencjał do znalezienia śladów życia” – twierdzi Luther Beegle z Jet Propulsion Laboratory, nadzorujący SHERLOC-a.

Misja Perseverance

Najważniejszym zadaniem stawianym marsjańskiemu łazikowi jest astrobiologia, na co składa się głównie poszukiwanie śladów mogącego tu kiedyś istnieć życia. Perseverance określi geologię planety i postara się dostarczyć danych mogących pomóc zdefiniować klimat, jaki kiedyś na Marsie panował, co ma ułatwić przyszłe załogowe misje na Czerwoną Planetę. To pierwsza misja, która zajmie się zbieraniem marsjańskich skał i regolitów (połamanych skał i pyłu).

Kolejne misje NASA, wykonywane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) mogą następnie wysłać pojazdy na Marsa, które zbiorą zgromadzone przez Perseverance skały i zabiorą je na Ziemię do głębszej analizy.

Ramię łazika Perseverance podczas pracy na Marsie Źródło: NASA/YouTube

Zobacz więcej >