Marlon Brando – wielki aktor i jego najbardziej pamiętne role - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Marlon Brando – wielki aktor i jego najbardziej pamiętne role

Marlon Brando – wielki aktor i jego najbardziej pamiętne role

Przedstawiamy najsłynniejsze role w karierze Marlona Brando. Sprawdź, dlaczego był uznawany za jednego z największych aktorów w historii.

1 lipca 2004 roku zmarł Marlon Brando – jeden z najsłynniejszych aktorów w historii kina, przez American Film Institute umieszczony na 4. miejscu w rankingu „Największych aktorów wszech czasów”. Zobacz, jakie role ugruntowały legendę artysty.

„Tramwaj zwany pożądaniem”

Ikoniczna rola Stanleya Kowalskiego w ekranizacji słynnej sztuki Tennessee Williamsa stała się dla Brando przepustką do wielkiej sławy. Czerpiąc w pełni z aktorskiej metody Stanisławskiego, której nauczyła go Stella Adler, aktor z pełnym oddaniem wcielił się w rolę okrutnego szwagra Blanche DuBois (Vivien Leigh), emanującego agresją i niepohamowaną żądzą. Jego sposób przedstawiania postaci – bliższy prawdziwego życia, surowy i specjalnie niedoskonały – był przełomem i wskazał artystom nowe sposoby ekspresji, które od teraz zagościły na srebrnym ekranie.

„Na nabrzeżach”

Gorzki film Eli Kazana, będący dla niego rodzajem katharsis po mało chwalebnym wystąpieniu przed komisją McCarthy’ego. Marlon Brando gra byłego podrzędnego boksera Terry’ego Malloya, który teraz pracuje jako człowiek od brudnej roboty dla trzęsącego okolicą szefa związku zawodowego dokerów. Niechcący przyczynił się do śmierci pracownika, który chciał ukróć bezprawie mafijne i teraz dręczą go wyrzuty sumienia, tym większe gdy poznaje siostrę zabitego Edie Doyle (Eva Marie Saint) i od razu się w niej zakochuje. Brando nadał swojej postaci twardego, dręczonego poczuciem winy mężczyzny rys kruchości. Jego zaimprowizowana scena przymierzania rękawiczki Edie przeszła do historii kina. Za tę rolę zasłużenie otrzymał Oscara oraz Złotego Globa i nagrodę BAFTA.

„Dziki”

Już wcześniej aktor starał się o rolę buntownika – brał udział w testach do „Buntownika bez powodu”, jednak rolę tę zdobył wówczas James Dean. Brando okazję do zagrania rebelianta otrzymał jednak wkrótce – wcielił się w Johnny’ego Strablera – lidera gangu motocyklowego, który zakochuje się w córce miejscowego szeryfa. Wkrótce po premierze filmu w całych Stanach Zjednoczonych na ulicach zaczęli się pojawiać młodzi ludzie na motocyklach, starający się za wszelką cenę upodobnić do głównego bohatera filmu. Aktor na długo stał się idolem zbuntowanej młodzieży a w Wielkiej Brytanii film na 14 lat zakazano z obawy przed pojawieniem się naśladowców tytułowego „dzikiego”.

„Ojciec Chrzestny”

W latach 60. Marlon Brando zaliczył kilka spektakularnych porażek artystycznych a jego gwiazda mocno przygasła. Jednak gdy Francis Ford Coppola szukał obsady do ekranizacji powieści o mafii zatytułowanej „Ojciec Chrzestny”, do roli tytułowej chciał zaangażować najlepszego aktora na świecie i ostatecznie jego wybór padł na Brando. Studio Paramount nie chciało się zgodzić na zatrudnienie chimerycznego, znanego z niechęci do współpracy aktora, który by zyskać angaż musiał ostatecznie zgodzić się na znaczącą obniżkę wynagrodzenia oraz przystać na groźbę płacenia z własnych pieniędzy, jeśli z jego winy nastąpi jakikolwiek przestój w produkcji. Ryzyko zatrudnienia Brando zdecydowanie się opłaciło – trudno teraz wyobrazić sobie kogokolwiek innego w roli mafijnego bossa Don Vito Corleone. Aktor zagrał postać starszą od siebie o kilkanaście lat, za pomocą bawełnianych wacików włożonych w ustach zniekształcił swoją mowę i stworzył ikoniczną postać, która stała się prawdziwym wzorcem z Sevres ekranowego mafioza. Drugi Oscar dla Marlona Brando był jak najbardziej zasłużony.

„Czas Apokalipsy”

Choć w kultowym filmie wojennym Francisa Forda Coppoli tak naprawdę pojawia się na krótko i to w dodatku w jego drugiej połowie, to dzięki swej charyzmie duch jego złowrogiej postaci odczuwamy od samego początku. Jako zanurzony w „jądrze ciemności” pułkownik Walter E. Kurtz staje się uosobieniem grozy i szaleństwa wojny. Choć aktor pojawił się na planie ze znaczną nadwagą a jego dziwaczne zachowanie wprowadzało w zakłopotanie całą ekipę, to na ekranie stworzył niezapomnianą postać, która budzi jednocześnie współczucie i grozę.

Chcesz poznać historie z życia gwiazd? Włącz Radio Pogoda codziennie o 22:00 i słuchaj wywiadów z największymi gwiazdami kina i muzyki!

Zobacz też:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >