Mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie 2022 - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie 2022

Mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie 2022

,

Rozmowa, wysyłanie sms-ów, korzystanie z aplikacji w aucie może słono kosztować. Sprawdź, jaki grozi mandat za korzystanie z telefonu w samochodzie.

Zmiana przepisów Kodeksu Drogowego

17 września 2022 roku weszły w życie zmiany w przepisach Kodeksu Drogowego, które wciąż obowiązują. Zwiększyły one wysokość mandatów i ilość punktów za poszczególne wykroczenia. Teraz o wiele łatwiej stracić prawo jazdy za punkty karne i dużo trudniej się ich pozbyć. Zostają anulowane dopiero 2 lata po opłaceniu mandatu za przewinienie, a dodatkowo nie można ich zredukować za pomocą specjalnych kursów. Dotyczy to również mandatów i punktów karnych za korzystanie z telefonu w samochodzie.

Czy można korzystać z telefonu w samochodzie?

Z telefonu podczas jazdy samochodem można korzystać, ale tylko za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Jeśli policja przyłapie kierowcę, który korzysta z telefonu bez takiego zestawu to może wlepić mu mandat. Przepisy co do tego są jednoznaczne:

„Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”

art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Oznacza to, że nie można wysyłać smsów, korzystać z aplikacji, ani wykonywać żadnych czynności wymagających używania choćby jednej ręki. Chodzi o to, że takie używanie telefonu powoduje dekoncentrację, która jest przyczyną wypadków. Za jazdę samochodem kodeks drogowy uznaje również stanie w korku czy na światłach.

Korzystanie z telefonu w samochodzie to mandat i punkty karne

Od 17 września zmieniły się zasady karania za używanie telefonu podczas jazdy. Teraz można za to zapłacić mandat w wysokości 500 zł i zarobić 12 punktów karnych (wcześniej było to jedynie 5 punktów). Warto więc zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący, gdyż za przekroczenie 24 punktów karnych kierowca traci prawo jazdy. Tym bardziej, że zestawy są w miarę tanie, można je kupić już za około 30 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >