Mamy mieć 45 milionów dawek szczepionki na koronawirusa - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mamy mieć 45 milionów dawek szczepionki na koronawirusa

Mamy mieć 45 milionów dawek szczepionki na koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska złożyła zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki stwierdził, że aby przyszły rok był ostatnim rokiem koronawirusa, wszyscy musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces masowych szczepień.

– Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 milionów dawek z firmami takimi, jak Pfizer-BioNTech, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson” – poinformował premier Morawiecki.

Premier dodał, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy. Czekamy jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący przeprowadzania szczepień.

Szczepionka na koronawirusa ma być w Polsce darmowa, dobrowolna i dwudawkowa

Premier podkreślił, że szczepionki w Polsce będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. Poinformował także, że rejestracja chętnych do szczepień na koronawirusa będzie prowadzona zarówno online w internecie, jak i metodami tradycyjnymi. Według słów szefa rządu rejestracja online przez internet będzie dla tych, którzy będą sobie tego życzyli. Natomiast dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą się taką metodą posłużyć, będzie przygotowana także możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi.

Proces szczepień premier podzielił na punkty. Punkt pierwszy to rejestracja, punkt drugi to zgłoszenie do punktu szczepień. Sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci. Natomiast punkt czwarty to powtórzenie szczepienia po 21 dniach.

Premier powiedział również, że punkty szczepień przeciwko COVID-19 będą w jednostkach POZ, pozostałych miejscach opieki zdrowotnej, jednostkach mobilnych, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce. Szczepić się będzie także w szpitalach rezerwowych, które zaczęto budować w październiku z myślą o tym, że koronawirus „może się rozwijać jeszcze groźniej, niż się rozwijał”.

– Dziś wiemy, że te szpitale rezerwowe być może pozostaną rezerwowe na dłużej i chcemy je w tym kontekście wykorzystać dla procesu szczepień. One się jeszcze w ten sposób dodatkowo przydadzą, oprócz tego, że są naszą czwartą linią obrony, dają nam dodatkowe bezpieczeństwo w COVID-19, to przydadzą się też w procesie szczepienia przeciw koronawirusowi – wyjaśnił premier.

Celem rządu jest dostępność szczepionek w każdej gminie w Polsce.

Dzisiaj Wielka Brytania zatwierdziła do awaryjnego stosowania szczepionkę Pfizer-BioNTech. Szczepienia preparatem Pfizer-BioNTech na Wyspach mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu. Wielka Brytania kupiła 40 milionów dawek tej szczepionki.

Zobacz więcej >