„Mamo, napisz…”, czyli NOWA METODA OSZUSTÓW! Uważaj i ostrzeż bliskich - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Mamo, napisz…”, czyli NOWA METODA OSZUSTÓW! Uważaj i ostrzeż bliskich

„Mamo, napisz…”, czyli NOWA METODA OSZUSTÓW! Uważaj i ostrzeż bliskich

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu coraz lepszych metod wyłudzania pieniędzy. Niedawno policjanci odnotowali kolejne próby podszywania się pod najbliższych członków rodziny za pomocą fałszywych wiadomości. Co robić w przypadku otrzymania SMS-a „Mamo, napisz…”?

,

Oszuści działają bez skrupułów. Aby zdobyć pieniądze, często wykorzystują naszą naiwność i troskę o najbliższych. Niedawno wyłudzacze zaczęli korzystać z nowej metody oszustwa. Na czym ona polega?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Nowa metoda oszustwa. Na co uważać?

W ostatnim czasie policjanci z Kielc odnotowali kolejne przypadki oszustw, polegających na podawaniu się za członków czyjejś rodziny. Jak działała stosowana przez nich metoda? Sprawcy wysyłali mieszkańcom powiatu wiadomości, w których kłamali, że stracili swój stary numer telefonu. W SMS-ie prosili o kontakt lub przelew określonej kwoty na ich konto. Dokładna treść oszustwa może zaczynać się od słów: – Mamo, napisz do mnie teraz na WhatsApp. Nowy numer… – ostrzegają służby.

Na terenie miasta Kielce i powiatu kieleckiego już odnotowujemy takie metody oszustw za pośrednictwem SMS-ów, a dokładnie różnych komunikatorów internetowych, gdzie osoby podające się za członka rodziny, czy bliskich znajomych informują, że utraciły swój telefon, podając nowy numer. Jednocześnie zwracają się o szybką pomoc finansową. Często o podanie kodów BLIK – informuje mł.asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, za pośrednictwem strony Starostwa Powiatowego.

Zobacz także: Co robić ze zużytymi bateriami? Podpowiada Wiktor Niedzicki w „Technicznie proste”

Jak ustrzec się przed oszustwem?

Niewykluczone, że już wkrótce oszuści zaczną działać na innych terenach. Co robić, aby nie zostać oszukanym? Przede wszystkim nie należy odpowiadać na wiadomości wysłane z nieznanych nam numerów. Jeżeli podejrzewamy, że bliska nam osoba faktycznie może mieć problemy, powinniśmy spróbować skontaktować się z nią w inny sposób.

Jeżeli otrzymamy SMS-a z taką informacją, zawsze dobrze ją zweryfikować i po prostu zadzwonić do swoich bliskich, na których powołują się oszuści, by sprawdzić, czy rzeczywiście proszą o pieniądze. Zachowajmy ostrożność, nigdy nie klikajmy w żadne przesłane nam linki, ponieważ za ich pośrednictwem oszuści mogą pozyskać nasze dane do logowania do kont bankowych, czy też dane kart płatniczych – radzi Małgorzata Perkowska-Kiepas.

Zobacz także: Abonament RTV w 2024 roku. Znamy wysokość opłat

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >