Makrama kojarzy się z z wnętrzami z lat 70-tych, ale ostatnio wraca do łask i do nowoczesnych salonów. Dowiedz się, czym jest i jak o nią dbać, by była ozdobą domu.
Co to jest makrama?
Makramę znali już starożytni, w języku arabskim oznacza dekorację wiązaną. Te piękne wyplatanki powstające bez użycia narzędzi dawniej ozdabiały królewskie szaty. Wykorzystywano je też do tworzenia narzut na meble tapicerowane. W latach 70 tych była modnym akcentem w stylu hippisowskim a teraz wraca „na salony” jako rustykalny dodatek do naszych wnętrz.
Sztuka tworzenia makramy
Te piękne ozdoby tworzy się z bawełnianych sznurków, które przeplata się ze sobą i wiąże bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Choć wygląda skomplikowanie to może ją zrobić każdy, kto ma odrobinę cierpliwości, pasji i… sznurka. Przyda się też kijek lub obręcz, które będą podtrzymywały nasze dzieło. W celu nauczenia się tej sztuki można zapisać się na warsztaty lub obejrzeć jak się robi podstawowe węzły w internecie. Po kilku próbach spod palców zaczną wychodzić istne cuda. Jeśli jednak nie masz cierpliwości lub czasu, to makramy można kupić w sklepach z wystrojem wnętrz bądź w internecie.
Cuda na kiju…i nie tylko
Słowo makrama kojarzy nam się z wiszącą na ścianie przeplatanką na kiju – i słusznie. Pasuje do wnętrz w stylu boho lub rustykalnych, ociepli wygląd naszego salonu. Ale z makramy mogą też powstać poduszki, narzuty a nawet coraz modniejsze torebki. Tu sprawdzą się najróżniejsze kolory sznurków i fantazyjne sploty oraz frędzle. Indianie techniką makramy wykonywali „łapacze snów”, które miały odstraszać koszmary. Dziś taki biały „łapacz” odpowiedniej wielkości może zawisnąć w oknie spełniając rolę firanki. A poza tym… co komu przyjdzie do głowy. Tą techniką można wykonać pojemniki, kwietniki, paski a nawet biżuterię
Jak dbać o makramę
Przed wpuszczeniem jej do domu powstrzymuje nas myśl, że sznurki pewnie zbierają kurz. Można się go pozbyć delikatnie oczyszczając makramę szczoteczką do kurzu lub odkurzaczem. W odkurzaczu używamy niezbyt wielkiej mocy i najcieńszej nakładki, najlepiej wcześniej dokładnie umytej. Jeśli sploty są niezbyt głębokie, możemy użyć rolki do ubrań. Makramy można też prać, ale w niezbyt wysokiej temperaturze i z niewielką domieszką detergentów. Trzeba pamiętać o tym, żeby upraną plecionkę natychmiast rozciągnąć i rozwiesić, bo bawełna z której zrobiony jest sznurek kurczy się pod wpływem wody.
ZOBACZ TEŻ: