Łukasz Lewandowski wyjawia: "Mamy wśród nas wielkiego dramaturga" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Łukasz Lewandowski wyjawia: „Mamy wśród nas wielkiego dramaturga”

Łukasz Lewandowski wyjawia: „Mamy wśród nas wielkiego dramaturga”

Łukasz Lewandowski był gościem Radia Pogoda. W rozmowie z Anną Stachowską zdradził, jakie było jego najważniejsze teatralne spotkanie. Wspomniał też o mistrzach zawodu. Co jeszcze? Oto podcast na Radiopogoda.pl!

,

Gościem Anny Stachowskiej był Łukasz Lewandowski. To znany aktor teatralny, telewizyjny, radiowy, filmowy, a także dubbingowy. Jest również reżyserem dubbingowym i wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował na scenach Teatru Narodowego, Teatru Na Woli, Teatru Studio czy Teatru Dramatycznego. Od 2023 roku jest w zespole Teatr Ateneum.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Łukasz Lewandowski rozmawiał z dziennikarką Radia Pogoda m.in. o dramacie – „Historia Jakuba”, będącym jednym z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka, najważniejszym teatralnym spotkaniu, mistrzach zawodu jak również o nowej produkcji filmowej u Jana Holoubka.

Posłuchajcie całego podcastu na Radiopogoda.pl:

Zobacz także: Niewiarygodne, że ma tyle lat! Zaskakujące, jak Zdzisław Wardejn dba o formę

Łukasz Lewandowski o „wielkim dramaturgu”

Na swoim koncie gość Radia Pogoda ma wiele prestiżowych nagród, w tym nagrodę dla najlepszego aktora 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Otrzymał ją za monodram „Historia Jakuba” w reż. Aldony Figury, który można zobaczyć w Teatrze Ateneum. Jest to jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka.

Skorzystam z takiej przyjemności, żeby to powiedzieć. Mamy wśród nas wielkiego dramaturga. To jest w tej chwili nasza klasa na Brooklynie, w ogromnym teatrze. Myślę, że też nie bez echa ten spektakl tam jest grany. Wiem już, że będzie grany dłużej, niż zamierzali, więc ta frekwencja tam jest bardzo duża. Ogromny sukces Tadeusza – mówił na antenie Radia Pogoda Tadeusz Lewandowski.

Zobacz także: Sekretne zapiski Aliny Janowskiej trafiły do muzeum. Ukłon w stronę fanów

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Sukces Polaka opisał też innymi słowami: – Nie wiem z jakich powodów, albo może to jest jakaś nasza cecha genetyczna, że właśnie ten ktoś, kto wśród nas się wybija ponadprzeciętność, musi opuścić ten kraj i szukać jakiegoś poparcia i docenienia gdziekolwiek, byle nie tu – stwierdził aktor.

Gość Radia Pogoda wyznaje: „Po to robimy teatr”

Zaznaczył także, w jakim celu jego zdaniem tworzy się teatr, spektakle. Łukasz Lewandowski w nawiązaniu do „Historii Jakuba” wyznał, co jest jego zdaniem celem teatru. Sztuka, o której opowiedział, inspirowana jest prawdziwą historią księdza i filozofa, który już jako ksiądz dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. Bohater próbuje zgłębić religię przodków. Rozmówca Anny Stachowskiej zwrócił uwagę na problemy, które są poruszane na scenie:

Myślę, że po to robimy takie spektakle, po to robimy teatr… Zajmujemy się tą przestrzenią, żeby namawiać nas wszystkich do zupełnej zmiany optyki, żeby patrzeć na drugiego człowieka, na to, co się z nim wydarzy. Szerzej widzieć, że te decyzje, które podejmuje, być może nie są jego decyzjami. Tak naprawdę widzieć te konteksty, te przyczyny, te powody. Widzieć to, jak to jest umocowane, gdzie jest ułożone, czyli dokonywać tego rozeznania.

Zobacz także: Legendarne trio dołącza do Radia Pogoda!

Choć Łukasz Lewandowski działa na wielu polach. Od aktorstwa telewizyjnego, przez dubbing aż po teatr, ma jedną dziedzinę, której oddał najwięcej serca.

Ja cały czas jestem tam, gdzie chcę być, czyli w teatrze. To jest jednak miejsce, gdzie ja się czuję najbezpieczniej. Oczywiście drugie miejsce czasami bywa, że jest pierwszym, to jest radio.

Wolisz teatr czy kino?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz więcej >