Lot na Księżyc mogą opóźnić problemy ze skafandrem - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Lot na Księżyc mogą opóźnić problemy ze skafandrem

Lot na Księżyc mogą opóźnić problemy ze skafandrem

,

NASA dała do zrozumienia, że zaplanowane na 2024 rok lądowanie człowieka na Księżycu może się opóźnić przez kolejne problemy techniczne. Dowiedz się, z jakimi problemami zmagają się Amerykanie.

Opóźnienia i rosnące koszty utrudniają rozwój nowego skafandra kosmicznego i mogą przyczynić się do zmiany terminu zaplanowanego powrotu ludzkości na Księżyc, do którego moa dojść w 2024 roku. Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła to oficjalnie w raporcie opublikowanym we wtorek.

Drogi skafander

Według raportu NASA koszty opracowania nowego skafandra kosmicznego zbliżają się już do sumy miliarda dolarów. Wzrost nakładów na ten projekt częściowo spowodowany jest pandemią koronawirusa, wyzwaniami technicznymi oraz obcięciem funduszy przez amerykański Kongres.

„Ze względu na spodziewane opóźnienia w rozwoju skafandrów kosmicznych lądowanie na Księżycu, zaplanowane pod koniec 2024 roku jest niewykonalne” – napisało w raporcie Biuro Inspektora Generalnego (OIG) NASA. W raporcie agencja wskazała, że potrzebne może się okazać przeorganizowanie planu oraz zmiany w kontrakcie zlecającym opracowanie skafandra firmom z prywatnego sektora.

Elon Musk chce się wprosić?

W odpowiedzi na opublikowany raport właściciel współpracującej z NASA firmy SpaceX, Elon Musk, napisał na Twitterze:

„Jeśli zajdzie taka potrzeba, to SpaceX może się tego podjąć”. Jego firma jak dotąd zawarła jeden kontrakt – na budowę księżycowego lądownika dla misji Artemis, wart niemal 3 mld dolarów.

Kiedy Amerykanie polecą na Księżyc?

Mimo wyrażony w raporcie wątpliwości, NASA utrzymała datę lądowania na Księżycu na 2024 rok, nawet jeśli jej przedstawiciele dali do zrozumienia, że może to być niewykonalne, również dlatego że Kongres zaakceptował wydatki na ten program będące tylko częścią postulowanych wydatków.

NASA w oficjalnej odpowiedzi na raport zgodziła się z zawartymi w nim rekomendacjami, szczególnie z tą aby przetestować skafandry w przestrzeni kosmicznej, zanim zostaną one wykorzystane na Księżycu:

„Testowanie [ich na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – red.] jest priorytetem” – oświadczyła Kathy Lueders z NASA.

Sprawdź też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >