Lekka nadwaga po 50. nie taka zła dla zdrowia? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Lekka nadwaga po 50. nie taka zła dla zdrowia?

Lekka nadwaga po 50. nie taka zła dla zdrowia?

Amerykańscy naukowcy uważają, że lekkie przytycie po 50. roku życia może być nawet dobre dla zdrowia, ale jest jeden ważny warunek. Dowiedz się, jaki.

Jak wynika z badań, dodatkowe kilka kilogramów u osoby po 50. roku życia może wcale nie być szkodliwe dla zdrowia – o ile na początku miałeś normalną wagę, a dodatkowej wagi nie jest zbyt dużo – wskazują badania amerykańskich naukowców.

Czytaj też: Zgaga – co to jest i jak się ją leczy

Lekarze zastrzegają jednak, że nie oznacza to zezwolenia na objadanie się w tym wieku, tym bardziej że otyli uczestnicy badania, którym dalej przybywało kilogramów w kolejnych latach, wcale na tym dobrze nie wychodzili:

„Jeśli już masz nadwagę, dodatkowe przytycie wcale ci nie pomoże, lecz zaszkodzi” – ostrzega dr Ann Rogers, dyrektor programu chirurgicznego leczenia otyłości w szpitalu Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center.

Uwaga na nadwagę

W ramach badania sprawdzono dane dwóch pokoleń uczestników programu kontroli serca, Framingham Heart Study, który przeprowadzono w 1948 roku. Jego uczestników pogrupowano w kategorie odpowiednio do ich przyrostu wagi przez lata. Sprawdzano indeks masy ciała (BMI), stosunek tłuszczu do wagi i wysokości w wieku od 30 do 80 lat.

Osoby, które zaczynały z normalną wagą – BMI na poziomie 18,5 do 24,9 – lecz w kolejnych latach zyskiwały kolejne kilogramy, żyły dłużej niż ich ich rówieśnicy, którzy zachowali normalną wagę przez całe życie – wynika z analizy danych.

„Dla ludzi z normalną wagą we wczesnym dzieciństwie lekkie przybranie na wadze w późniejszym okresie dorosłości oznacza niższe ryzyko, w porównaniu z osobami, które zachowały normalną wagę przez całą dorosłość” – uważa autor badania, prof. Hui Zheng, socjolog z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Ludzie, którzy za młodu są otyli lub mają nadwagę, a później jeszcze przybiorą na wadze, są bardziej narażeni na ryzyko wcześniejszej śmierci – dodaje.

Jednak „lekka dodatkowa waga w starszym wieku, wliczając w to: większą masę tkanki beztłuszczowej oraz tłuszczowe, może zapewnić ochronę przed niedoborem energii i składników odżywczych, stresem metabolicznym, osłabieniem i utratą gęstości mięśni i kości spowodowanymi chorobami przewlekłymi, jak problemy z sercem” – mówi prof. Zheng.

Dla badacza niepokojącym jest fakt, że coraz więcej młodych Amerykanów jest otyłych wcześniej, niż ich rodzice w ich wieku.

„Odsetek zgonów spowodowanych otyłością wzrasta przez rozpowszechnianie się niezdrowych tendencji wagowych” – tłumaczy autor badania, opublikowanego w piśmie „Annals of Epidemiology”.

Zawsze tak było?

Dr Ann Rogers powiedziała, że ochronny efekt dodatkowych kilku kilogramów datuje się już od czasów jaskiniowców:

„[Wówczas] dodatkowa „wyściółka” była potrzebna, bo jeśli zostawiło cię plemię, to potrzebowałeś dodatkowego tłuszczu, żeby przetrwać” – mówi.

Dyrektor Narodowego Centrum Wagi i Zdrowia w Waszyngtonie, dr Scott Kahan, wyniki najnowszych badań podsumowuje treściwie:

„Mnóstwo nadwagi jest niezdrowe, ale lekka dodatkowa waga, dająca zdrowe życie jest jak najbardziej w porządku”.

A skąd wiadomo, że nie przybraliśmy za bardzo na wadze?

„Jeśli masz za dużo kilogramów, to twój cholesterol, ciśnienie krwi i poziom cukru w niej najpewniej pójdą w górę, co oznacza, że przybyło ci za dużo wagi”- powiedział dr Kahan..

Dodatkowym wskaźnikiem, że ważymy za dużo, jest nasze samopoczucie:

„Jeśli plecy i kolana bolą cię przez cały czas, a także z powodu swojej nadwagi pewnych rzeczy po prostu nie jesteś w stanie wykonać, to oznaka tego, że warto zrzucić trochę kilogramów. To ważne badanie, ale nie przesadzajmy i nie twierdźmy, że dobrze jest przytyć. Starajmy się żyć zdrowo i trzymać naszą wagę w ryzach” – dodał dr. Scott Kahan.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >