Dowiedz się, jak obecnie wygląda wypisywanie zwolnienia lekarskiego L4 oraz jak – w przypadku niezdolności do pracy – obliczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego.
Jak uzyskać L4
Od pewnego czasu chory pracownik nie musi już dostarczać osobiście pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają wyłącznie zwolnienia elektroniczne, zwane e-ZLA. Te zwolnienia trafiają do ZUS-u, a stamtąd są udostępniane pracodawcy na jego profilu PUE. Jeśli pracodawca takiego profilu nie posiada, to lekarz nie będzie mógł przesłać zwolnienia do ZUS-u i wówczas wręczy pracownikowi wydruk, który ten musi dostarczyć swemu pracodawcy.
Wynagrodzenie chorobowe
Pracownik w ciągu roku kalendarzowego ma możliwość pobierania wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni. Jednak pracownik, który ukończył już 50 lat, ma taką możliwość przez zaledwie 14 dni. Jeśli choruje dłużej, to od 34. dnia wypłacany jest pracownikowi zasiłek chorobowy (osoba, która ukończyła 50. rok życia otrzymuje zasiłek od 15. dnia przebywania na zwolnieniu lekarskim).
Jeśli pracownik zachorował, albo znajduje się w kwarantannie przez chorobę zakaźną, otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia. 100 procent wynagrodzenia przysługuje osobom, które:
- uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy;
- są w trakcie badań mających określić, czy mogą być dawcami organów, tkanek lub komórek albo przechodzą zabieg pobrania tychże;
- kobietom, które zachorowały podczas ciąży.
Adrian Zandberg: „80 proc. pensji na chorobowym to za mało. Powinno być 100 proc.”
Uprawnienia do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego pracownicy uzyskują po 30 dniach nieprzerwanej pracy. Do tego terminu są wliczane poprzednie okresy zatrudnienia, o ile odstęp między nimi był krótszy niż 30 dni.
Jak wylicza się wynagrodzenie chorobowe
Podstawą takiego świadczenia jest średnie miesięczne wynagrodzenie, wypłacone przez 12 miesięcy kalendarzowych przed miesiącem, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy.
Obliczając wynagrodzenie odejmuje się od podstawy wynagrodzenia chorobowego 13,71 proc., na co składają się składki rentowe, chorobowe i na ubezpieczenie emerytalne. Za każdy dzień niezdolności do pracy przysługujące wynagrodzenie wynosi 1/30 podstawy.
Zatem: podstawę, pozostałą po odjęciu składek, dzielimy przez 30 dni (bez znaczenia, czy miesiąc ma ich 30, czy 31). Wynik tej operacji mnożymy przez procent wynagrodzenia (80 lub 100). Tym sposobem uzyskujemy wysokość wynagrodzenia za dzień chorobowego. Aby wiedzieć, ile łącznie wyniesie świadczenie, mnożymy ten wynik przez ilość dni, przez które nie możemy świadczyć pracy.
Najważniejsze informacje o wynagrodzeniu chorobowym
Ile proc. pensji otrzymuje pracownik na zwolnieniu chorobowym?
Jeśli pracownik zachorował, albo znajduje się w kwarantannie przez chorobę zakaźną, otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia.
Kiedy uzyskujemy prawo do wynagrodzenia chorobowego?
Uprawnienia do otrzymywania wynagrodzenia chorobowego pracownicy uzyskują po 30 dniach nieprzerwanej pracy.
Jak długo można pobierać wynagrodzenie chorobowe?
Pracownik w ciągu roku kalendarzowego ma możliwość pobierania wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni.