Dowiedz się, jakie kwiaty sprawdzą się na balkonach na różne strony świata. Wyjaśniamy też, jakie doniczki będą najlepsze na balkon.
Druga połowa maja to najlepszy moment na sadzenie kwiatów na balkonie: musimy odczekać, aż zniknie groźba nocnych mrozów i porannych przymrozków. Później w miarę przekwitania jednych gatunków kwiatów możemy „dosadzać” kolejne. Warto więc sprawdzić, jakie rośliny najlepiej nadają się do sadzenia w tym miejscu i które najlepiej upiększą przestrzeń na zewnątrz domu.
Jakie kwiaty na balkon?
Wybierając rośliny, które można posadzić w tym miejscu, należy przede wszystkim skupić się na tych, które dobrze radzą sobie z silnym wiatrem – zwłaszcza dotyczy to mieszkań na wysokich piętrach. Jednak kluczowa jest lokalizacja balkonu: jeśli znajduje się on w nasłonecznionym miejscu, to należy wybrać kwiaty lubiące słońce, natomiast jeśli jest on zacieniony, to rośliny muszą być bardziej wytrzymałe. Oprócz tego trzeba dopasować je do strony świata, na którą balkon wychodzi – część kwiatów lepiej rozwija się na stronie południowej, z kolej inne preferują stronę zachodnią. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując kompozycję na zewnątrz.
Balkon południowy:
Najlepiej w takiej lokalizacji sprawdzą się odporne rośliny, takie jak australijskie scewole, stokrotki afrykańskie, różne odmiany aksamitek, bakopa, lobelie, astry, lwie paszcze, dalie, lewkonie, pelargonie czy goździki. Idealne kwiaty pnące na balkon południowy to na przykład powoje, kobee pnące czy groszek.
Balkon północny:
Najtrudniej dobrać rośliny na bardziej zacienioną stronę, ponieważ takich, które potrafią obejść się bez słońca przez większość dnia nie jest zbyt dużo. W tym przypadku sprawdzą się barwinek, begonie bulwiaste, bratki, lawenda, ostróżki czy żeniszek meksykański. Na wiosnę warto posadzić niezapominajki oraz pierwiosnki. W tego typu lokalizacji warto też pomyśleć o mniej wymagających niż kwiaty krzewach i pnączach, na przykład bluszczu lub bukszpanie. Warto też pamiętać, że w mniej nasłonecznionym miejscu dobrze przyjmą się również zioła.
Doniczki na balkon – o czym pamiętać?
Oprócz wyboru odpowiednich kwiatów do danej lokalizacji warto też poświęcić chwilę na wybór najlepszych doniczek dla roślin. Jeśli twój balkon jest bardzo nasłoneczniony, to donice w jasnych kolorach nie będą się tak mocno nagrzewać jak np. czarne. W tym przypadku dobrze sprawdzą się też donice gliniane. Pojemniki nie powinny być też zbyt małe, żeby rośliny mogły się solidnie ukorzenić. Zbyt małe doniczki powodują też szybsze wysychanie ziemi. Lepiej też zrezygnować z metalowych donic, które szybko się nagrzewają, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego kwiatów. Znacznie lepsze będą pojemniki drewniane.
Czytaj też:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!