Kultowe programy młodzieżowe i ich niezapomniane czołówki [Posłuchaj] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kultowe programy młodzieżowe i ich niezapomniane czołówki [Posłuchaj]

Kultowe programy młodzieżowe i ich niezapomniane czołówki [Posłuchaj]

Sprawdź, czy pamiętasz te kultowe programy popularnonaukowe i podróżnicze sprzed lat. Posłuchaj też piosenek z czołówki, które do dziś nucimy często jako dorośli już ludzie.

Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych, najlepszych, ale też najbardziej godnych zapamiętania programów młodzieżowych, podróżniczych i popularnonaukowych prezentowanych w polskiej telewizji. Przed laty te programy bawiły i jednocześnie uczyły miliony polskich dzieci (i nie tylko).

„Zrób to sam”

Adam Słodowy do dziś wspominany jest z ogromnym sentymentem przez osoby, których dzieciństwo przypadło na czasy niedoborów i szarości wczesnego i późniejszego PRL. Słynny majsterkowicz w swoim kultowym programie udowadniał, że nawet z najprostszych rzeczy da się – dzięki inwencji i uporowi – wyczarować coś zupełnie innego: od zabawki dla dziecka przez mały sprzęt gospodarstwa domowego. Niezwykle popularny wśród widzów „Zrób to sam” emitowano w latach 1959-1983. początkowo stanowił on część „Ekranu z bratkiem”, a potem – słynnego „Teleranka”. Łącznie powstało 505 odcinków tego znakomitego programu.

„Sonda”

Był to najpopularniejszy i jeden z najlepszych programów popularnonaukowych w naszym kraju. Olbrzymi sukces zawdzięczał fantastycznemu duetowi prowadzących. W latach 1977-1989 Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński toczyli na wizji fascynujące „spory” i dyskusje na temat zjawisk i zasad rządzących światem w sposób bardzo jasny i przystępny. W niemal każdym odcinku Andrzej Kurek, jako optymista i entuzjasta nowych rozwiązań starał się przekonać widza do swoich racji, podczas gdy Zdzisław Kamiński polemizował z nim jako spokojny racjonalista, podchodzący sceptycznie do idei rozmówcy. Ich ciekawe rozmowy wciągały widza w dane zagadnienie, niemal niepostrzeżenie przekazując mu wiedzę na temat najnowszych zdobyczy technologii oraz teorii naukowych. Niestety, fantastyczni prowadzący tego kultowego programu zginęli w wypadku samochodowym w drodze na plan kolejnego odcinka „Sondy”. Pozostawili po sobie około 490 odcinków programu.

„Morze”

Ten program, prowadzony przez Marka Koszura, poświęcony był tematyce morskiej i popularyzującej wśród Polaków żeglarstwo oraz miłość do podróży i odkrywania nieznanego. Wśród dzieci największą popularnością cieszyła się fantastyczna czołówka programu, w której fragmenty australijskiego filmu pirackiego „The Pirate Movie” okraszono genialną piosenką „Victory” zespołu The Pirates. Po jej obejrzeniu nie było w Polsce dziecka, które nie zapragnęłoby chwycić kordelas, wciągnąć na maszt piracką flagę i wyruszyć ku oceanicznej przygodzie.

„Kwant”

Prowadzący „Kwant” Roman Kanciruk w mniejszych blokach tematycznych prezentował widzom rozmaite osiągnięcia współczesnej nauki, techniki, a także ciekawostki ze świata przyrody oraz Wszechświata. Emitowany w latach 1986-1997 program „wabił” też widzów animowaną czołówką, która wraz z utworem „Equinoxe 5” Jean Michela Jarre’a nadawała całości specyficzną, „kosmiczną” i odrealnioną atmosferę.

„Pieprz i wanilia”

To prawdopodobnie najsłynniejszy i jeden z najlepszych programów podróżniczych w historii polskiej telewizji. Prowadził go słynny duet Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Przez ponad 20 lat wyemitowano ponad 300 odcinków, w których prowadzący opowiadali widzom o swoich dalekich, egzotycznych podróżach, prezentując również pamiątki, które z nich przywieźli. W czasach PRL, kiedy większość Polaków nie mogła wyjechać z kraju „Pieprz i wanilia” był dla nich prawdziwym oknem na świat i pozwalał im choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości.

„Przybysze z Matplanety”

https://youtu.be/74qLicCAQZg

Jeśli ktoś dorastał w latach 80. lub na początku 90. ubiegłego wieku, to z pewnością zagadnienia matematyczne pomagała my zgłębiać sympatyczna para kosmitów z Matplanety: Pi (Π) i Sigma (Σ), w rolę których wcielali się Dagmar Bilińska oraz Tadeusz Kwinta. Wykonując rozkazy Monitora wspólnie przybliżali młodym ludziom wiedzę matematyczną w przystępny i przyjazny sposób. Nie sposób też nie wspomnieć o genialnej czołówce, w której piosenkę z tekstem Magdy Wojtaszewskiej wyśpiewuje w niepowtarzalny sposób nieodżałowany Andrzej Zaucha.

„Wyprawy Profesora Ciekawskiego”

Andrzej Marek Grabowski – twórca również innych kultowych programów, takich jak „Tik-Tak” czy „Ciuchcia” – tutaj wciela się w rolę Profesora Ciekawskiego, który interesuje się wynalazkami, nauką i techniką i wspólnie ze swoim antagonistą, Docentem Doświadczalskim (w tej roli aktor Jacek Kałucki) bawią najmłodsze dzieci, jednocześnie prezentując im naukowe ciekawostki w ciekawy, zabawny sposób. To właśnie w tym programie pojawiły się przyszłe kukiełkowe gwiazdy polskiej telewizji: Kulfon i żaba Monika.

„Laboratorium”

Jeden z najpopularniejszych programów popularnonaukowych w historii polskiej telewizji. Prowadził go niezrównany Wiktor Niedzicki – autor również wielu innych telewizyjnych i radiowych audycji o tematyce naukowej. W „Laboratorium” prezentował najnowsze odkrycia naukowe, zabierał widzów w podróż po zaawansowanych laboratoriach oraz w przystępny sposób objaśniał zjawiska zachodzące w kosmosie i na naszej planecie. Program po raz pierwszy wyemitowano w 1985 roku i przez 15 lat wyemitowano łącznie około 400 odcinków.

„Spektrum”

Był to pierwszy w Polsce popularnonaukowy program telewizyjny, który przybliżał widzom wiedzę na temat komputerów. Pierwszy odcinek wyemitowano w 1983 roku i to stąd młodzi wielbiciele techniki mogli przez kolejne lata czerpać wiedzę na temat oprogramowania, maszyn, programów i gier komputerowych, co stanowiło prawdziwy powiew nowoczesności. Podkreślała to czołówka, w której podkład muzyczny stanowił elektroniczny utwór Marka Bilińskiego „Po drugiej stronie świata”. „Spektrum” prowadzili dwaj dziennikarze: Bogdan Borusławski i Tomasz Pyć. W 1984 roku za swoją pracę zostali wyróżnieni nagrodą „Złotego Ekranu”, nadawanej przez tygodnik „Ekran”. W 1985 roku Bogdan Borusławski wyjechał do Kanady i od tej pory program prowadził Pyć, od 1995 roku wspomagany przez dziennikarkę Alicję Dawidziuk.

„Z kamerą wśród zwierząt”

Najlepszy dowód na to, że nawet przy minimum środków da się stworzyć bardzo ciekawy i niezwykle popularny wśród widzów program. Prowadzący: Hanna i Antoni Gucwińscy byli pracownikami Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i dzięki temu mogli zabrać widzów do świata swoich podopiecznych. Program pokazywał życie zwierząt z całego świata i zyskał taką popularność, że realizowano go przez ponad 30 lat: od 1971 do 2002 roku. Do dziś wielu fanów programu nuci utwór „The Pelican Dance” zespołu The Baronet, który stanowił podkład dla czołówki „Z kamerą wśród zwierząt”.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >