Krzysztof Klenczon rozpropagował list miłosny do międzywojennej Polski. Historia piosenki "Polesia Czar"
Strona główna » Krzysztof Klenczon rozpropagował list miłosny do międzywojennej Polski. Historia piosenki „Polesia Czar” 

Krzysztof Klenczon rozpropagował list miłosny do międzywojennej Polski. Historia piosenki „Polesia Czar” 

Jak sama nazwa wskazuje “Polesia czar” opowiadał o urokach tytułowego regionu wchodzącego w skład dawnych Kresów. Piosenka stanowiła swoisty list miłosny napisany przez Jerzego Artura Kosteckiego w okresie międzywojennym. Cieszyła się wówczas popularnością. Potem na długo jej echa zamilkły. Drugą młodość i nowy wymiar sławy nadało utworowi po latach wykonanie Krzysztofa Klenczona.

Polesie to geograficzna i historyczna kraina obecnie rozdarta między Ukrainę, Białoruś, Polskę i Rosję. Jego zachodnia część m.in. z Brześciem nad Bugiem i Pińskiem stanowiła część Kresów Wschodnich. W 1919 r. teren ten wrócił do Polski po odbiciu go z rąk Sowietów. Jednak po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. ponownie znalazł się pod okupacją sowieckiej Rosji.  

Po 1945 r. oddano Polakom jedynie niewielki skrawek byłego województwa poleskiego. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym był on uważany za jeden z najmniej rozwiniętych i najuboższych w II Rzeczypospolitej. Jednak słynął też z niesamowitych krajobrazów i bujnej, dzikiej przyrody. Jego piękno opisywano w wielu książkach i utworach muzycznych. Tak też było w przypadku piosenki „Polesia czar”

Zobacz także: Historia piosenki „Na moście w Avignon”. Ewa Demarczyk zachwycała głosem

Miłosny list Jerzego Kosteckiego do międzywojennej Polski 

„Polesia czar” to tango napisane i skomponowane przez Jerzego Artura Kosteckiego (1904-1950). Nie jest jednak pewne, kiedy dokładnie. Niektóre źródła wskazują na rok 1927, inne na 1936. Wiadomo jednak, co zainspirowało młodego muzyka do stworzenia tej swoistej ody do Polesia… i nie tylko. 

Utwór zrodził się w głowie Kosteckiego, gdy po raz pierwszy odwiedził te tereny zwabiony tam przez miłość do córki właściciela jednego z tamtejszych majątków ziemskich. Szybko jednak okazało się, że jego nadzieje na odwzajemnienie uczucia przez dziewczynę są płonne.  

To właśnie zawód miłosny doprowadził powstania piosenki. W jej poetyckim tekście jest mnóstwo odniesień do urokliwej przyrody i klimatu Polesia. Wszystko jest jednak podszyte pewną obawą, nie tylko o przyszłość muzyka, ale całego regionu.  

Zobacz także: Kim była „Anna Maria” z piosenki Krajewskiego? Długo skrywał ten sekret

“Polesia czar” w wersji Krzysztofa Klenczona 

W okresie międzywojennym „Polesia czar” szybko zdobył uznanie i trafił do programu wychowania muzycznego w szkołach polskich. Potem kompozycja dotarła nawet do Stanów Zjednoczonych. Wykonywał ją tam jeszcze w latach 50. jeden z polonijnych chórów. 

Jednak w kolejnych dziesięcioleciach o utworze robiło się coraz ciszej. W końcu odszedł niemal w zapomnienie. Niemal. Drugie życie tchął w niego Krzysztof Klenczon. Wybitny kompozytor, wokalista i gitarzysta takich zespołów jak Pięciolinie, Czerwone Gitary i Trzy Korony.  

Zobacz także: To był przebój wakacji. Tak powstały “Augustowskie noce”

W latach 90., czyli dekadę po tym, jak Klenczon zmarł, wyszło kilka składanek z jego wykonaniami. Wśród nich znalazło się właśnie „Polesia czar”, które szybko zdobyło znaczną popularność. I na nowo przypomniało o tym pięknym utworze. 

Chcesz poznać historie innych kultowych utworów? Znajdziesz je klikając w TEN link.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >