Król Karol III zamiast Elżbiety II - co się zmieni w Wielkiej Brytanii? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Król Karol III zamiast Elżbiety II – co się zmieni w Wielkiej Brytanii?

Król Karol III zamiast Elżbiety II – co się zmieni w Wielkiej Brytanii?

Dowiedz się, co koronacja Króla Karola III oznacza dla Wielkiej Brytanii i samych Brytyjczyków oraz co teraz się zmieni w ich codziennym życiu. Wyjaśniamy, co się stanie, po wstąpieniu na tron króla Karola III.

W sobotę 6 maja odbyła się historyczna koronacja Króla Karola III. To wydarzenie nie pozostaje bez wpływu również na życie zwykłych Brytyjczyków, i to często w wielu nieoczekiwanych aspektach. Poniżej opisujemy, co się zmieni w funkcjonowaniu brytyjskiego społeczeństwa wraz z przejęciem władzy przez Karola. A wbrew pozorom zmieni się całkiem sporo.

Hymn

W teorii zmiana królowej na króla oznacza również zmianę fragmentu brytyjskiego hymnu. Słowa „Boże chroń naszą łaskawą Królową” zostaną zastąpione przez zwrot „Boże chroń naszego łaskawego Króla”. Nie byłaby to już pierwsza tego typu zmiana – brytyjski hymn śpiewany jest od 1745 roku, a jego wczesna wersja zawierała słowa: „Boże chroń wielkiego Jerzego, naszego króla, Niech żyje nasz szlachetny król, Boże chroń króla”.

Banknoty i monety

Elżbieta II zasiadała na tronie przez ponad 70 lat – dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha. Przez cały ten czas poddanym towarzyszyła jej podobizna – obecna na monetach, banknotach, oficjalnych pieczątkach, znaczkach pocztowych i wielu innych przedmiotach dnia codziennego. Wraz z jej śmiercią zmieni się również monarcha obecny na monetach, znaczkach pocztowych i banknotach. Wraz z nowym królem – teraz już królem Karolem III – w obiegu pojawią się nowe środki płatnicze i znaczki, na których znajdzie się jego podobizna. Stosowane dotąd środki płatnicze pozostaną w obiegu – będą po prostu sukcesywnie zastępowane prze bite na nowo monety oraz drukowane banknoty. Jak ogłosił już oficjalnie Bank Anglii: „obecne banknoty z podobizną Jej Królewskiej Mości pozostaną prawnym środkiem płatniczym” a szczegóły na temat nowych banknotów „zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby narodowej”. Wówczas zapewne Brytyjczycy poznają wygląd nowych banknotów. Według specjalistów cytowanych przez „Guardian”, w obiegu znajduje się obecnie ponad 4,5 biliona banknotów i naturalny proces zastępowania starych przez nowe może zająć około 2 lata. To samo dotyczy monet, jednak ich zastępowanie przez nowsze, z królem Karolem III, może zająć znacznie więcej czasu.

Znaczki i skrzynki pocztowe

Brytyjska Królewska Poczta to największy dostawca usług tego typu w kraju. Codziennie Brytyjczycy wysyłają do siebie listy ze znaczkami, na których widnieje oblicze Elżbiety II. Teraz to też się zmieni: zostaną wydrukowane nowe znaczki, z podobizną króla Karola III. W Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 100 tysięcy skrzynek pocztowych, na których znajduje się oznaczenie „EIIR”. Oznacza ono „Elizabeth II Regina”, czyli po łacinie: „Królowa Elżbieta II”. Według telewizji Sky News skrzynki pocztowe prawdopodobnie nie będą wymieniane (choć nie ma pewności), jednak na nowych skrzynkach pojawi się już inne oznaczenie, w którym łacińska „Regina” (królowa) zostanie zastąpiona przez „Rex” (król). Nowy skrót pojawi się na wszystkich skrzynkach pocztowych, jednak będzie to bardzo powolny proces – warto wspomnieć, że do dziś można jeszcze natknąć się na skrzynki pocztowe z oznaczeniem poprzednika Elżbiety II – króla Jerzego VI (oznaczenie GR).

Flagi

Zmienione zostaną wszystkie oficjalne flagi ze skrótem EIIR, również te używane w marynarce wojennej, a także cywilne, np. powiewające przy komisariatach policji i wszelkie inne zawierające skrót. Możliwe również, że zmienione zostaną też flagi na królewskich rezydencjach – przyszły monarcha, czyli Książę Walii – być może będzie chciał dodać do nich walijskie elementy.

Mundury

Królewskie oznaczenie EIIR widnieje na wielu emblematach i mundurach – również tych noszonych przez policjantów i żołnierzy. W tym przypadku ich wymiana prawdopodobnie będzie następowała analogicznie jak w przypadku banknotów – mundury najpewniej będą wymieniane stopniowo, zastępując starsze wraz ze zużyciem.

Paszporty

Na wszystkich brytyjskich paszportach widnieje wezwanie: „Sekretarz Stanu Jej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości wszystkich tych, których może to dotyczyć, aby zezwolili posiadaczowi na swobodne przechodzenie bez wpuszczania lub przeszkód oraz aby udzielili posiadaczowi takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna”. Teraz oczywiście będzie musiało to być zmienione, jednak prawdopodobnie zmiany będą naniesione tylko w nowo drukowanych dokumentach, kiedy stare stracą już ważność. Na nowych będzie widniało już wezwanie z królem – w rodzaju męskim.

Zobacz też:

Szukasz więcej informacji? Włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >