Krem przeciwsłoneczny używany codziennie może chronić przed rakiem? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Krem przeciwsłoneczny używany codziennie może chronić przed rakiem?

Krem przeciwsłoneczny używany codziennie może chronić przed rakiem?

Krem przeciwsłoneczny może chronić przed czerniakiem, jeśli używamy go codziennie – uważają amerykańscy naukowcy. Dowiedz się, co jeszcze warto wiedzieć o tym środku ochrony.

Codzienne nakładanie kremu przeciwsłonecznego o filtrze co najmniej SPF 15 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka – najbardziej śmiercionośny rodzaj raka skóry – nawet o 50% – uważają eksperci z fundacji Skin Cancer Foundation.

Jeśli większość czasu spędzamy w czterech ścianach, to krem z filtrem SPF 15 powinien nam zapewniać wystarczającą ochronę. Jeśli jednak podczas najgorętszych godzin dnia planujesz większość czasu spędzać na słońcu, warto używać kremu z mocniejszym filtrem. Warto też wybrać taki środek, który jest zarówno poto-, jak i wodoodporny – radzą eksperci z ośrodka medycznego Hackensack Meridian Health w amerykańskim New Jersey.

Czym jest filtr SPF?

SPF to skrót od „sun protection factor”, czyli „czynnik chroniący przed słońcem”. Umieszczony przy nim numer oznacza czas, jaki zajmuje promieniom słonecznym UVB zaczerwienienie skóry posmarowanej takim kremem ochronnym w porównaniu z czasem, jaki zaczerwieni się niechroniona skóra. Oznacza to więc, że jeśli na przykład używasz kremu z filtrem SPF 30, to aby słońce oparzyło twoją skórę, musi minąć 30 razy więcej czasu, niż miałoby to miejsce w przypadku skóry niczym nie chronionej.

Najlepiej wybierać taki krem przeciwsłoneczny, który zapewnia ochronę zarówno przed słonecznymi promieniami powodującymi oparzenia skóry, jak i takimi, które powodują jej starzenie i ściemnianie – radzą eksperci z Hackensack Meridian Health.

Jak się smarować kremem przeciwsłonecznym

Częstym problemem podczas opalania się jest to, że ludzie nakładają jego niewystarczającą ilość. A tymczasem należy całkowicie pokryć kremem ciało, w tym: uszy, czoło, kark oraz stopy. W dodatku nie wolno kremu żałować – nawet podczas pochmurnego dnia, ponieważ promienie UV przenikają przez chmury – zwracają uwagę naukowcy z ośrodka medycznego. Dodają, że krem należy nakładać ponownie co 2 godziny, zwłaszcza jeśli się pocimy lub pływamy w wodzie.

Ile ważny jest krem przeciwsłoneczny?

Oprócz posmarowania się kremem przeciwsłonecznym wciąż należy używać innych środków ochrony, takich jak kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Ważne jest również, żeby sprawdzać datę ważności kremu. Większość z nich swój deklarowany poziom odporności zachowuje do 3 lat. Jeśli masz krem przeciwsłoneczny, który jest przeterminowany lub ma więcej niż trzy lata – wyrzuć go i kup nowy.

Sprawdź też:

Więcej o zdrowiu słuchaj w Radiu Pogoda codziennie po 12:00.

Zobacz więcej >