Jednym z obowiązków kierowców jest ułatwianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, między innymi przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi i utworzenie korytarza życia.
Znajomość zasad tworzenia korytarza życia oraz ich przestrzeganie przez kierowców naprawdę ratuje ludzkie życie. Ułatwienie przejazdu karetce na sygnale pozwoli znacznie szybciej dotrzeć ratownikom do osoby potrzebującej pomocy. W wypadku na przykład nagłego zatrzymania krążenia, udaru mózgu czy zawału każda minuta zwłoki w udzieleniu pomocy to zmniejszenie szans na przeżycie pacjenta.
Kierowcy, którzy widzą lub słyszą pojazd uprzywilejowany, nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie taki samochód, i jak najszybciej zjechać mu z drogi. Piesi z kolei powinni poczekać z przejściem na drugą stronę ulicy, aż przejedzie nadjeżdżająca karetka czy wóz strażacki.
Co to jest korytarz życia
Korytarz życia to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych, na przykład ratunkowych, które jadą do chorego lub do wypadku drogowego. Jest też nazywany korytarzem ratunkowym. Zapewnia krótszy czasu przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas, a często nawet na przeżycie. Jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji natychmiast tworzą się gigantyczne korki. Ważne, aby kierowcy wiedzieli, jak go tworzyć, i działali spokojnie oraz sprawnie.
Jak utworzyć korytarz życia

- Kierowca, który widzi, że droga zaczyna się korkować, albo usłyszy sygnał karetki – powinien zjechać na bok pasa.
- Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej – kierowcy jadący lewym pasem powinni zjechać na lewo, natomiast jadący pozostałymi pasami – na prawo.
- Dzięki temu utworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą swobodnie poruszać się nawet w obu kierunkach.
Przeczytaj też:
- Przepisy drogowe – jakie zmiany obowiązują od 1 czerwca 2021
- Zmiany w kodeksie drogowym od 1 grudnia 2021 r.
- Prawo jazdy: kategorie – do czego uprawniają?
- Zmiany w przepisach o ruchu drogowym – co wolno pieszym?
- Prawo jazdy zagrożone? Dowiedz się jak kierowcy mogą sprawdzić ile mają punktów karnych
- Mandat drogowy – jak się odwołać od tej decyzji?
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.