Kolonoskopia - jak przebiega badanie? Jak się przygotować? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kolonoskopia – jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

Kolonoskopia – jak przebiega badanie? Jak się przygotować?

Kolonoskopia pozwala rozpoznać lub wykluczyć wiele groźnych chorób. Dowiedz się, jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować.

Czym jest kolonoskopia?

To badanie endoskopowe, polegające na wprowadzeniu do ciała pacjenta endoskopu, który ma kamerę oraz źródło światła. Dzięki temu lekarz może obejrzeć, czy w badanym odcinku nie ma zmian chorobowych a jeśli są, to jak wyglądają, jakiej dotyczą choroby i w jakim są stadium. W przypadku kolonoskopii endoskop wprowadzany jest przez odbyt pacjenta, a całe badanie trwa od 15 – 40 minut, w zależności od indywidualnego przypadku osoby badanej.

Jakie choroby pozwala zdiagnozować badanie?

Dzięki kolonoskopii lekarz może ocenić wygląd jelita grubego oraz ostatniego odcinka jelita cienkiego. Pozwala to we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego, a także pomaga w wykryciu owrzodzeń, polipów, zapalenia błony śluzowej, Wszelkie problemy z funkcjonowaniem dolnej części układu pokarmowego są wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Czy kolonoskopia boli?

Badanie może nie należy do przyjemnych, ale teoretycznie powinno być bezbolesne, ponieważ wnętrze jelita grubego nie jest unerwione. Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech pacjenta a także od umiejętności i doświadczenia lekarza, który wykonuje kolonoskopię. Badanie może być wykonywane przy znieczuleniu miejscowym lub pod płytką narkozą. Po badaniu pacjent może narzekać na lekkie biegunkę i bóle w podbrzuszu, jeśli okazałyby się intensywne to znak, że trzeba skontaktować się z lekarzem.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Aby badanie było jak najbardziej miarodajne, trzeba się do niego odpowiednio przygotować i to już na kilka dni przed zabiegiem

  • 6 dni przed badaniem nie jedz owoców pestkowych oraz ziaren a także z przyjmowania preparatów zawierających żelazo
  • 3 dni przed kolonoskopią przejdź na dietę płynną – tylko jogurty, kefiry, rzadkie zupy i dużo niegazowanej wody
  • dzień przed zabiegiem lekarz zaleci przyjmowanie środka przeczyszczającego – lepiej wtedy miej stały dostęp do toalety w ciągu dnia, pij też dużo niegazowanej wody
  • w dzień zabiegu nic nie jedz, pij tylko wodę niegazowaną

Przeciwwskazania

Kolonoskopia nie jest zalecana w przypadkach:

  • zapalenia otrzewnej
  • perforacji jelita
  • zapalenia okrężnicy lub uchyłków jelita grubego
  • ciąży
  • problemy z krzepliwością krwi
  • ciężkie choroby serca lub płuc

Badanie jest nieocenione w profilaktyce raka jelita grubego, aby wykluczyć chorobę czasem wystarczy zrobić je tylko raz w życiu.

ZOBACZ TEŻ:

Więcej na temat zdrowia usłyszysz w Radiu Pogoda codziennie o 12:30

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >