„Kogel-mogel” I i II – najlepsze cytaty z filmów Romana Załuskiego
Komedia „Kogel-mogel” to prawdziwa kopalnia cytatów, z których wiele żyje już swoim życiem. Sprawdź najlepsze i najśmieszniejsze cytaty z filmu oraz jego kontynuacji.
„Kogel-mogel” to kultowa polska komedia obyczajowa, która doczekała się łącznie czterech części. Za najbardziej klasyczne uważa się dwa pierwsze filmy, wyreżyserowane przez Romana Załuskiego. Wiele z tamtejszych powiedzonek weszło już do języka potocznego. Sprawdźmy najlepsze teksty i cytaty z obu tych filmów.
„Kogel-mogel”
Katarzyna Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) po egzaminach wstępnych na studia pedagogiczne wraca do rodzinnej wsi i zszokowana dowiaduje się, że jej rodzina postanowiła wydać ją za mąż za bogatego sąsiada, Stanisława Kolasę (Jerzy Rogalski). Dziewczyna ucieka do Warszawy, gdzie zatrudnia się jako niania w domu docenta Wolańskiego (Zdzisław Wardejn) i jego żony Barbary (Ewa Kasprzyk). Tam czeka ją mnóstwo pracy z ich niesfornym synem Piotrusiem. Najlepsze cytaty z filmu „Kogel-mogel”:
- „Jak mówię, to mówię, a jak mówię, to wiem” - Zenon Solski (ojciec Kasi);
- „To dziecko chciało mnie zabić! Jesteś taki sam jak twój ojciec!” - Barbara Wolańska po tym, jak Piotruś uderzył ją drzwiami;
- „Ty może i głupia nie jesteś, ale rozumu to ty nie masz za grosz!” - ojciec Kasi do swojej córki;
- Kasia Solska: „Ale ja go nie kocham!”. Na to pani Solska: „To nawet lepiej… bo od tej miłości to człowiek całkiem głupieje. A jak sobie tak spokojnie wykarkuluje, to całkiem inna karkulacja”;
- „Oj córciu, córciu…” - słowa często powtarzane przez matkę Kasi;
- „Inaczej pójdziesz do przedszkola i będą cię znowu przywiązywać do kaloryfera!” - Barbara Wolańska do Piotrusia;
- „Marian, no zrób coś. Zobacz, przecież on jest jakby bez spodni!” - Barbara Wolańska na widok Pawła Zawady;
- Ojciec Kasi: „Nie ma takiej możliwości, żeby było coś niemożliwe” oraz: „Taka możliwość jest niemożliwa!”;
- „Jeszcze jednej brakuje. Dla pewności trzeba będzie skrzynkę dokupić” - ojciec Kasi po tym, jak stłukła butelkę wódki;
- „Ja tam jestem za równouprawnieniem, ale kobieta ma słuchać męża!” - Paweł Zawada;
- „Mnie nie wypada. Zresztą ja z zasady nie bijam kobiet” - egzaminator po tym jak Kasia zemdlała na egzaminie i trzeba ją było ocucić;
- „Otóż stryjeczny wuj szwagra mego drugiego męża…” - babcia Piotrusia opowiadając wymyśloną opowieść o tym, skąd zna Kasię.
„Galimatias, czyli kogel-mogel II”
W kontynuacji kinowego przeboju Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) i Paweł (Dariusz Siatkowski) Zawadowie urządzają się na wsi. Jej ojciec chce jak najszybciej doczekać się wnuka, jednak Kasia marzy o powrocie na studia i nie spieszy się z macierzyństwem. W międzyczasie jej były pracodawca, Marian Wolański, wyjeżdża z żoną na wakacje do Anglii i prosi Kasię o tymczasową opiekę nad ich synek Piotrusiem oraz jego babcią. Kiedy tymczasowi podopieczni zjawiają się w domu Zawadów, stanie się to okazją do wielu nieporozumień i zabawnych perypetii. Najlepsze cytaty z filmu „Galimatias, czyli kogel-mogel II”:
- „Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję” - Paweł Zawada;
- „O Boże, jak oni jeżdżą w tym kraju!” - Barbara Wolańska jadąc lewą stroną drogi po powrocie z Anglii;
- „Podłoga jest dla ludzi, a nie na odwrót” - Kasia Zawada;
- „Moim zdaniem przyjaźń między mężczyzną a kobietą jest możliwa, ale tylko erotyczna” - docent Wolański;
- „No i co się tak wiercisz, jakby ci się kłos w gacie zaplątał?” - Goździkowa, sąsiadka Zawadów;
- Paweł Zawada: „Wszystko mama zapamiętała?”. Pani Solska: „Mniej więcej”. Paweł Zawada: „Ale mniej, czy więcej?”. Pani Solska: „Większe pół”.
- „Marian… Tu jest jakby… Luksusowo” - Barbara Wolańska podczas wizyty w domu Zawadów.
Może Cię zainteresować:
-
Najlepsze teksty Mariana Paździocha