Klon palmowy „Atropurpureum” – uprawa i pielęgnacja [Porady] - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Klon palmowy „Atropurpureum” – uprawa i pielęgnacja [Porady]

Klon palmowy „Atropurpureum” – uprawa i pielęgnacja [Porady]

Dowiedz się, jak dbać o ozdobny klon palmowy „Atropurpureum”. Sprawdź o czym pamiętać podczas hodowania tej rośliny.

Klon palmowy to egzotyczna roślina, pochodząca z Azji. Jej intensywnie czerwone liście mogą być prawdziwą ozdobą każdego ogrodu a odpowiednio posadzone i zadbane drzewko może cieszyć oko przez wiele lat. Odmiany klonu palmowego, które posiadają najbardziej kolorowe liście idealnie komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Bardzo dobrze nadają się też do ogrodów skalnych oraz sadzenia nad oczkami wodnymi. Świetnie sprawdzają się w kompozycjach z niezbyt wysokimi krzewami iglastymi. Używa się je też przy uprawianiu drzewek w stylu bonsai.

Klon palmowy „Atropurpureum” – odmiany

To drzewo ma wiele odmian – samych ozdobnych jest ponad 300. Najpopularniejszą stosowaną w ogrodnictwie jest właśnie „Atropurpureum”, której cechą charakterystyczną są piękne czerwone liście. Oprócz tego istnieją jeszcze takie odmiany uprawne jak:

  • „Dissectum” – ze zwisającymi gałęziami o liściach, które jesienią przybierają jaskrawożółty lub pomarańczowy kolor;
  • „Dissectum Garnet” – niewielkie, mierzące do około półtora metra wysokości drzewko z ozdobnymi, ciemnoczerwonymi liśćmi. Ze względu na wrażliwość na mróz często hodowana w donicach lub okrywana;
  • „Ornatum” – dorasta do 2 m wysokości. Jesienią liście stają się intensywnie czerwone;
  • „Sangokaku” („Senakaki”) – ozdobna roślina, której liście jesienią zyskują złoty kolor.

Klon palmowy „Atropurpureum” – uprawa

Jak wyjaśnia w internetowym katalogu roślin na stronie e-katalogroslin.pl Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich, to ozdobne drzewko do rozwoju potrzebuje żyznych, próchniczych gleb, stale umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, o lekko kwaśnym pH (około 5,5-7). Jeśli zostanie nasadzony na zbyt ciężkiej lub mokrej, glebie, to może zwiędnąć w wyniku ataku grzybami z rodzaju fytoftora. Podłoże nie powinno też być zbyt piaszczyste i gliniaste.

Kiedy sadzić i jak?

Najlepiej tego typu rośliny sadzić na wiosnę – w okresie od marca do maja – oraz jesienią: od września do października. Z reguły te rośliny oferowane są z gołym korzeniem. Z reguły jedna sadzonka kosztuje około 30 zł. Zanim posadzimy drzewko, obejrzyjmy dobrze korzeń i sprawdźmy, czy nie występują na nim zgniłe lub połamane fragmenty. Jeśli tak – usuńmy je a przed samym posadzeniem w glebie namoczmy korzeń przez parę godzin w wodzie. Klony z czerwonymi liśćmi najlepiej sadzić na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, co pozwoli tym liściom utrzymać intensywną barwę (liście rosnących w cieniu drzewek stracą swój intensywny kolor). Drzewka te preferują również zaciszne miejsca, które są osłonięte od wiatru. Młode drzewka są bardziej wrażliwe na mrozy, więc należy je wówczas okrywać słomianymi chochołami, albo uprawiać w doniczkach, które na czas zimy należy wstawić do nieogrzewanych pomieszczeń.

Pisząc tekst korzystałem z takich pozycji jak:

  • Wiesław Gawryś, KJ: „Klon palmowy 'Atropurpureum’. Uprawa i pielęgnacja” na: https://ladnydom.pl;
  • Grzegorz Falkowski: Acer palmatum 'Atropurpureum’ na: e-katalogroslin.pl.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!

Sprawdź też:

Zobacz więcej >