Kiedy dawka przypominająca szczepionki na COVID-19? Zmiany dla seniorów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kiedy dawka przypominająca szczepionki na COVID-19? Zmiany dla seniorów

Kiedy dawka przypominająca szczepionki na COVID-19? Zmiany dla seniorów

Dowiedz się, po jakim czasie od pełnego zaszczepienia Polacy mogą przyjmować dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19.

Ministerstwo zdrowia zadecydowało, że osoby powyżej 50. roku życia mogą przyjmować dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19 już 5 miesięcy po dniu, w którym osiągnęli pełne zaszczepienie. O tym, że mogą już przyjąć kolejny zastrzyk, takie osoby zostaną poinformowane SMS-em, z którego dowiedzą się, że mogą się zapisać już wcześniej na kolejną dawkę szczepionki.

Seniorzy: po 5 miesiącach

Do tej pory wszyscy Polacy mogli przyjąć kolejną dawkę preparatu dopiero po upływie 6 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, teraz w -przypadku osób po 50. roku życia ten okres został skrócony o miesiąc:

„Za rekomendacją Rady Medycznej zdecydowaliśmy, że osoby w wieku 50+ mogą zapisać się na dawkę przypominającą po 5 miesiącach od przyjęcia szczepionki w schemacie podstawowym. Te osoby mają już wystawiane skierowania na szczepienie” – czytamy informację ministra zdrowia na rządowym serwisie gov.pl.

Minister Niedzielski dodał, że zmiana oraz połączone z tym wysyłanie SMS-ów informacyjnych w przypadku starszych osób ma na celu zwiększenie ich ochrony przez zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia:

„Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym” – poinformował minister zdrowia.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) z przedłużoną ważnością

Ministerstwo zdrowia przypomina, że wraz z przyjęciem dawki przypominającej szczepionki na COVID-19 wydłużona zostanie również ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Będzie on ważny na rok od daty szczepienia przypominającego.

Ministerstwo zawiadomi niezaszczepionych

W poniedziałek ministerstwo zdrowia ogłosiło, że wszystkie niezaszczepione osoby z aktywowanym Internetowym Kontem Pacjenta otrzymają tego samego dnia wiadomość SMS zachęcającą do zaszczepienia się. Wiadomość brzmi następująco:

„UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna”.

Według ministerstwa, osób posiadających IKP i jednocześnie niezaszczepionych jest 900 tys. i wszystkie otrzymają ten komunikat. To jeden ze sposobów na zwiększenie wyszczepialności w Polsce, która wciąż jest bardzo niska i tylko nieznacznie przekracza 50% (w pełni zaszczepionych jest ponad 20,2 mln Polaków, co daje wskaźnik 52,7%). Pilne zwiększenie liczby zaszczepionych osób jest coraz bardziej potrzebne, w obliczu nowych, coraz bardziej niebezpiecznych wariantów koronawirusa. Teraz największe obawy budzi wariant Omikron, który jest znacznie bardziej zaraźliwą mutacją niż dominujący obecnie wariant Delta.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >