Kawa zesłana z niebios? Oto najciekawsze legendy o uwielbianym napoju! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kawa zesłana z niebios? Oto najciekawsze legendy o uwielbianym napoju!

Kawa zesłana z niebios? Oto najciekawsze legendy o uwielbianym napoju!

Według starożytnej legendy to archanioł Gabriel podarował ludzkości kawę. Jak do tego doszło? W niniejszym artykule prezentujemy kilka najciekawszych historii na temat powstania napoju sporządzanego z palonych ziaren kawowca.

Kawa nie jest wyłącznie źródłem kofeiny. Ten napój o wyrazistym aromacie dla wielu stał się nieodłącznym elementem każdego dnia. Co ciekawe, nawet najwięksi miłośnicy nie słyszeli o niezwykłych legendach na temat jego powstania. Nasi przodkowie uważali, że ten popularny specjał sporządzony z palonych ziaren kawowca został podarowany od boskiego wysłannika. Oto kilka najciekawszych historii!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Zobacz także: Utwór Czesława Niemena chwyta za serca. „Dziwny jest ten świat” znają miliony 

Kawa to dar od archanioła Gabriela?

Za pośrednictwem serwisu kawa.pl dowiadujemy się, że legend oscylujących wokół powstania kawy jest naprawdę wiele. Jedna z nich sugeruje, że popularny obecnie napój odkryto dzięki… kozie! Zgodnie z etiopską opowieścią pewien pastuch o imieniu Kaldi dokonał – przypadkowo – nieprawdopodobnego odkrycia. Podczas wypasu zwierzęta zjadły czerwone owoce z drzew kawowych. Mężczyzna zauważył niecodzienne zachowanie kóz, które stały się bardziej ożywione. Postanowił sprawdzić działanie owoców na własnej skórze, co tylko utwierdziło go w przekonaniu o właściwościach kawy.

Pastuch podzielił się odkryciem z pewnym mnichem. Ten z kolei postanowił wykorzystać owoce w wyrobach domowych. W rezultacie powstał napój, który szybko zyskał uznanie wśród zakonników. Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna opowieść o powstaniu uwielbianej obecnie kawy.

Wśród naszych przodków rozpowszechniła się również legenda z akcentem boskim. Według niej kawa w ręce ludzkości miała trafić za sprawą archanioła Gabriela. Wysłannik Boga zszedł na pomoc Mahometowi. Sennemu mężczyźnie podarowano napój z ziaren kawowca, dzięki któremu wróciła nie tylko energia, ale również nadludzka siła.

Zobacz także: Grażyna Torbicka się wygadała! To już pewne. Radosna nowina poszła w świat 

Jak brzmi prawdziwa historia?

Chociaż tajemnicze legendy cieszą się popularnością, prawdziwe odkrycie kawy w znanej nam dzisiaj formie nie było tak spektakularne. Owoce kawowca odkryto w Etiopii około 850 roku. Natomiast jako napój zaczęto pijać ją w 1100 roku. Wszystko to za sprawą portowego miasta w Jemenie. Ziarna mokka były stamtąd eksportowane do Indii, a wraz z początkiem XVI wieku regularnie trafiała również do Europy.

Zobacz także: Zdewastowano grób Krzysztofa Krawczyka. Rodzina musi odnowić pomnik! 

Lubisz kawę?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >