Książeczka wojskowa kategorie wojskowe
Strona główna » Kategorie wojskowe – ile ich jest, co oznaczają i które uniemożliwiają służbę wojskową [Wyjaśniamy]

Kategorie wojskowe – ile ich jest, co oznaczają i które uniemożliwiają służbę wojskową [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, jakie istnieją w Polsce kategorie wojskowe oraz które z nich pozwalają uniknąć wezwania do wojska 2023.

W ostatnim czasie dużo zamieszania w naszym kraju spowodował projekt rozporządzenia mającego na celu określenie liczby osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych w 2023 roku. Okazuje się, że w przyszłym roku powołania na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, które mogą trwać nawet 90 dni, może dostać nawet 250 tys. żołnierzy rezerwy. Poniżej wyjaśniamy, jakie w naszym kraju są kategorie wojskowe oraz które z nich umożliwiają powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Kategorie w Wojsku Polskim

W naszym kraju istnieje armia zawodowa i nie ma poboru, jak przed laty. Chociaż nie ma obowiązkowej służby wojskowej, to każdy mężczyzna w naszym kraju po ukończeniu 19. roku życia musi przejść kwalifikację wojskową (dotyczy ona tych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia). Wówczas komisja lekarska oceni stan jego zdrowia i zdolność do ewentualnej służby w armii. W zależności od stanu zdrowia mężczyzny, zostanie on zakwalifikowany do odpowiedniej kategorii: od całkowitej zdolności do służby po trwałą i całkowitą niezdolność do służby w Wojsku Polskim. W naszym kraju obowiązują cztery kategorie wojskowe: A, B, C, D, E. Oznaczają one odpowiednio:

  • A — zdolność do czynnej służby wojskowej;
  • B — czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej;
  • D — niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
  • E — trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Co oznacza kategoria A w wojsku?

Ta kategoria oznacza – niezależnie od tego, czy ma się za sobą służbę wojskową, czy trafiło się od razu do rezerwy – że można zostać powołanym na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Otrzymują ją osoby, których stan zdrowia według komisji lekarskiej jest na tyle dobry, że pozwala na służbę wojskową zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Osoby z tą kategorią mogą też odbywać służbę w obronie cywilnej i służbie zastępczej.

Czy można zmienić kategorię wojskową?

Możliwa jest zmiana kategorii wojskowej. Jeśli dana osoba tego chce, musi złożyć odpowiedni wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Do wniosku musi zostać załączone zaświadczenie lekarskie, które uzasadniałoby zmianę kategorii. O tym, czy kategoria zostanie zmieniona, zdecyduje komisja wojskowa.

Jak dostać kategorię D w wojsku

Do uzyskania tej kategorii predestynują określone schorzenia lub określona budowa ciała, takie jak choćby otyłość III stopnia, słaba budowa ciała, przewlekłe choroby skóry, wzrost poniżej 155 cm, transseksualizm, obojnactwo, duże blizny szpecące znacznie ciało, zniekształcenia i słaba budowa ciała. Pełen wykaz cech i schorzeń, przez które można otrzymać kategorię D, można znaleźć w Dzienniku Ustaw.

Jak sprawdzić swoją kategorię wojskową

Osoby, które zostały już ocenione przez komisję wojskową, otrzymują odpowiednią adnotację w książeczce wojskowej. Stempel z rodzajem kategorii umieszczany jest w sekcji „Adnotacje o poborze”. Informacja o kategorii znajduje się też w pisemnym orzeczeniu o zdolności do czynnej służby wojskowej, które otrzymuje każda osoba badana przez komisję lekarską.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Sprawdź też:

Zobacz więcej >