Katarzyna Łaniewska nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Katarzyna Łaniewska nie żyje

Katarzyna Łaniewska nie żyje

Zmarła Katarzyna Łaniewska – aktorka teatralna i filmowa, znana między innymi widzom serialu „Klan” z roli Heleny Małek, matki Grażyny Lubicz. Miała 87 lat.

Podczas studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, a potem do PZPR. Jednak pod koniec lat 70. ubiegłego wieku związała się z opozycją demokratyczną.

Katarzyna Łaniewska – opozycjonistka

W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Współorganizowała koncerty patriotyczne i rozprowadzała nielegalną „bibułę”. Współpracowała z zamordowanym przez UB ks. Jerzym Popiełuszką.

Za działalność w podziemiu niepodległościowym została odznaczona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Na swoim koncie miała wiele ról teatralnych i filmowych. Występowała zarówno w komediach (między innymi „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, „Kogel-mogel”), jak i dramatach wojennych (Godzina „W”, „Dzień Wisły”, „Pierścionek z orłem w koronie”) czy obyczajowych i biograficznych („Koniec babiego lata”, „Korczak”).

Helena Małek z „Klanu” i nie tylko

Widzom serialu „Klan” była znana jako matka Grażyny Lubicz – Helena Małek. Występowała też w wielu innych serialach, jak „Czterdziestolatek”, „W labiryncie”, „Tygrysy Europy” i „Plebania”. Swego głosu wielokrotnie użyczała w filmach i serialach animowanych, jak choćby „Smerfy” (Hogata), „Kacze opowieści” (Pani Dziobek) czy „Świat królika Piotrusia i jego przyjaciół”.

Zmarła 7 grudnia 2020 w swoim domu w Łodzi.

Zobacz więcej >