Kapsuła SpaceX Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 27-godzinnym locie. Załoga Dragona – trzech Amerykanów i Japończyk – pozostanie na ISS przez 6 miesięcy.
SpaceX Dragon wyruszył z Centrum Kosmicznego NASA im. Kennedy’ego w niedzielę. Lot z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nastąpiło 422 km nad Idaho. Proces połączenie kapsuły ze stacją był całkowicie zautomatyzowany. Astronauci z Dragona zostali powitani przez załogę ISS serdecznymi uściskami. Czteroosobowa załoga Dragona 2 pozostanie na ISS przez najbliższych 6 miesięcy.
Proces połączenia kapsuła SpaceX Dragon ze stacją był transmitowany przez NASA na żywo:
Źródło: NASA
Dragon 2 został wyniesiony w kosmos w niedzielę przez rakietę Falcon 9 wyprodukowaną przez firmę SpaceX należącą do wizjonera Elona Muska. Czwórka astronautów biorących udział w misji, czyli troje Amerykanów – Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker – oraz Japończyk Soichi Noguchi pozostaną na ISS do kwietnia 2021 roku, gdy zostaną zmienieni przez kolejną misję.
Astronauci ze SpaceX Dragon 2 dołączyli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do trzyosobowej załogi – dwóch Rosjan i jednego Amerykanina, którzy w październiku przylecieli na ISS z Kazachstanu. Victor Glover będzie pierwszym Afroamerykaninem, który będzie przebywał na stacji przez pół roku.
Rakieta wyprodukowana przez SpaceX wyniosła astronautów na ISS już po raz drugi, ale po raz pierwszy na półroczny pobyt na stacji. Pierwszy raz specjalna kapsuła tej firmy z dwoma astronautami amerykańskimi dotarła na stację pod koniec maja, a w sierpniu wróciła z tymi samymi kosmonautami na Ziemię. Była to pierwsza od 10 lat załogowa misja na ISS z terytorium Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie była to pierwsza misja, podczas której rakieta wyprodukowana przez prywatną firmę dowiozła astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Od 2011 roku, gdy ostatecznie wycofano z lotów amerykańskie wahadłowce, NASA nie dysponowała własnymi rakietami, które mogłyby transportować astronautów i zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wymiana członków załogi ISS i zaopatrzenie były możliwe tylko dzięki rosyjskim statkom Sojuz.