Dowiedz się, jaką choinkę wybrać na Święta i jakie drzewko lepiej sprawdzi się w domu jako choinka bożonarodzeniowa. Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Spis treści:
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi pojawiają się jak co roku typowe dylematy: barszcz, czy zupa grzybowa; karp czy raczej śledź? A także typowa zagwozdka: jodła czy świerk do domu? Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak ważny jest wybór choinki bożonarodzeniowej, którą następnie całą rodziną przystroimy na święta. Kiedyś wybór był ograniczony, jednak teraz mamy prawdziwe zatrzęsienie rodzajów drzewek, które możemy kupić. Skupmy się więc na wyborze między najpopularniejszymi rodzajami choinek: jodle i świerku. Każde z tych drzewek ma swoje wady i zalety. Poniżej wyjaśniamy, które lepiej będzie pasować na Święta do naszego domu.
Drzewka – tylko z pewnego źródła
Zanim jednak przystąpimy do wyboru choinki, upewnijmy się, że kupujemy ją od certyfikowanego sprzedawcy i że pochodzi ona z legalnej hodowli. Pamiętajmy, że kupując drzewka z nielegalnego źródła dokładamy swoją cegiełkę do niszczenia lasów. Warto dodać, że sprzedawcy żywych choinek powinni mieć odpowiednie dokumenty potwierdzające ich pochodzenie. Można poprosić o okazanie takich dokumentów.
Jaką choinkę wybrać na święta?
Jodła, świerk oraz sosna to najpopularniejsze drzewka świąteczne w naszym kraju. Różnią się od siebie kilkoma szczegółami, które dla jednych mogą być wadą, zaś dl innych zaletą. Oto ich najważniejsze właściwości:
Jodła kaukaska – uprawiana głównie w Danii, ma gęste gałęzie i ciemne igły, które nie są tak kłujące jak u świerków, dzięki czemu można bez problemu dotknąć gałęzi gołą ręką (o ile ktoś oczywiście czuje taką potrzebę). Zaletą jodły jest to, że jest bardzo wytrzymała a jej igły naturalnie zasychają i nie opadają, dzięki czemu znacznie łatwiej ją uprzątnąć po świętach. Takie drzewko może wytrzymać w domu lub mieszkaniu nawet 2 miesiące. Jak wspomniano już wcześniej, jej igły nie są kłujące, więc taka choinka będzie bezpieczna dla małych dzieci i zwierząt domowych. Wadą takiego drzewka jest cena – jest znacznie droższa od świerka. Kolejną wadą (a dla innych może być zaletą): nie wydziela zapachu, przez co w naszym domu nie będzie się unosić ten wspaniały, leśny aromat. Jednak dla alergików będzie to tylko zaleta. Cięta jodła kaukaska w doniczce może przetrwać całą zimę, o ile uda nam się ją zahartować. Musimy ją codziennie podlewać, a po świętach rozhartujemy i pozostawimy w chłodnym pomieszczeniu. Na wiosnę, kiedy ustąpią przymrozki, można spróbować ją przesadzić do ogrodu. Jeśli w doniczce ma cały system korzeniowy, to istnieje duża szansa, że jodła kaukaska przyjmie się w naszym ogrodzie.
Świerk – choć czasy się zmieniają, to te drzewka wciąż są w Polsce najpopularniejsze. Są znacznie tańsze od jodły. Są też mniej gęste a ich gałęzie bardziej nieregularne. Igły świerka potrafią być bardziej kłujące, więc strojenie takiej choinki można okupić zadrapaniami, co nie każdemu przypadnie do gustu. Ponadto świerk nie będzie tak wytrzymały jak jodła i nie wytrzyma w domu zbyt długiego czasu. Stosunkowo szybko traci igły, których sprzątanie może dla wielu być utrapieniem. Takie drzewko lepiej kupić niedługo przed świętami, bo jeśli przyniesiemy je do domu zbyt wcześnie, to w Wigilię prezenty pod choinką mogą być całe pokryte opadłymi igłami a gałęzie nad nimi mogą już być „gołe”. Dla wielu osób świerk ma jednak same zalety, takie jak niepowtarzalny, cudowny żywiczny zapach, który pozwala nam wracać myślami do czasów dzieciństwa i beztroskich Świąt Bożego Narodzenia (oczywiście alergicy mogą mieć w tej kwestii swoje zdanie). Dla wielu osób dodatkową zaletą będzie fakt, że świerk pospolity jest jedynym gatunkiem świerka występującym w Polsce w stanie naturalnym, więc z pewnością jest bardziej swojski i „nasz”.
Rodzaje świerków – najpopularniejsze
Istnieje wiele odmian i rodzajów, jednak najpopularniejsze świąteczne drzewka to świerk pospolity oraz kłujący, zwany srebrnym. Oba gatunki dobrze radzą sobie w miejskich warunkach i są stosunkowo odporne na mróz, suszę i wiatr.
Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!
Czytaj też:
1 Komentarz
Mi to nie przeszkadza, że się żywa choinka sypie, od tego mam irobota. To jednak całkiem inny klimat jak drzewko zywe.