Jesień meteorologiczna, kalendarzowa i astronomiczna 2022 – kiedy wypada? [Wyjaśniamy] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jesień meteorologiczna, kalendarzowa i astronomiczna 2022 – kiedy wypada? [Wyjaśniamy]

Jesień meteorologiczna, kalendarzowa i astronomiczna 2022 – kiedy wypada? [Wyjaśniamy]

Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się jesień 2022. Wyjaśniamy, kiedy będzie jesień kalendarzowa i astronomiczna oraz czy ich daty w tym roku się pokrywają.

Choć wciąż mamy lato i w większości kraju dalej możemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą, to nie każdy może zdawać sobie sprawę z faktu, że 1 września rozpoczęła się już jedna z kilku jesieni. Chodzi oczywiście o jesień meteorologiczną. Poniżej wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi.

Meteorologiczne pory roku

Oprócz kalendarzowych i astronomicznych istnieją jeszcze meteorologiczne pory roku. Zostały one ustalone dla potrzeb klimatologów i meteorologów po to, żeby móc porównywać zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Tego rodzaju pory roku są różne dla obu półkul Ziemi wyglądają następująco:

Półkula północna:

  • Wiosna: od 1 marca do 31 maja;
  • Lato: od 1 czerwca do 31 sierpnia;
  • Jesień: od 1 września do 30 listopada;
  • Zima: od 1 grudnia do 28 lutego.

Półkula południowa:

  • Wiosna: od 1 września do 30 listopada;
  • Lato: od 1 grudnia do 28 lutego;
  • Jesień: od 1 marca do 31 maja;
  • Zima: od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Ponieważ Polska znajduje się na półkuli północnej, to 1 września rozpoczęła się już jesień meteorologiczna. Potrwa ona przez trzy pełne miesiące: wrzesień, październik oraz listopad.

Równonoc jesienna kiedy?

Równonoc jesienna jest początkiem astronomicznej jesieni, która wypada 22 lub 23 września. Może się więc wydarzyć że astronomiczna pora roku nie do końca pokryje się z kalendarzową. A jak będzie w tym roku? W 2022 roku początek astronomicznej jesieni wypada w piątek 23 września, dokładnie o godzinie 03:04. Za początek astronomicznej jesieni przyjmuje się moment, w którym Słońce wchodzi w tak zwany punkt Wagi (inaczej punkt równonocy jesiennej). Wówczas promienie słonecznie padają prostopadle na równik Ziemi. Od tego momentu Słońce znajduje się bliżej bieguna południowego, a dalej od północnego. Z tego powodu jest krócej widoczne nad półkulą północną Ziemi, więc dni stają się coraz krótsze a noce – coraz dłuższe.

Jesień kalendarzowa 2022 – kiedy wypada?

Pory roku kalendarzowe zawsze są takie same. Pierwszy dzień wiosny wypada 21 marca, lato zaczyna się 22 czerwca, jesień 23 września a zima – 22 grudnia. W związku z tym jesień kalendarzowa w 2022 roku wypada 23 września – będzie to piątek. Oznacza to również, że w tym roku jesień astronomiczna i kalendarzowa rozpoczną się tego samego dnia.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Czytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >