Jerzy Janeczek nie żyje - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jerzy Janeczek nie żyje

Jerzy Janeczek nie żyje

,

Zmarł Jerzy Janeczek – aktor teatralny i filmowy, znany między innymi z roli Witii Pawlaka w kultowym filmie filmie „Sami swoi”. Miał 77 lat.

„Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć” – pożegnał Janeczka Związek Artystów Scen Polskich na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

https://www.facebook.com/zwiazekartystowscenpolskich/posts/4509132952443585

Nie tylko Witia Pawlak

Jerzy Janeczek urodził się 22 marca 1944 roku w niemieckim miasteczku Itzehoe. W 1968 roku ukończył Wydział Aktorski łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Debiutował w Teatrze Współczesnym im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego, w spektaklu wyreżyserowanym przez Andrzeja Witkowskiego. Oprócz tego teatru występował również na deskach teatrów w Kaliszu, Koszalinie i Warszawie.

Oprócz występów scenicznych Jerzy Janeczek dał się poznać jako odtwórca wielu ról serialowych i filmowych, między innymi w takich produkcjach jak: „Stawka większa niż życie”, „Uciec jak najbliżej”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Trzecia granica”, „Dyrektorzy”, „07 zgłoś się”, „Prom do Szwecji”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” czy „Urodziny młodego warszawiaka”.

Jednak największą popularność zyskał dzięki roli Witii Pawlaka w kultowej komedii „Sami swoi” z 1967 roku. Widzowie pokochali go za rolę syna Kazimierza Pawlaka zakochanego w Jadźce Kargulowej – córce znienawidzonego przez ojca sąsiada.

Wyjazd do USA i powrót do Polski

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Jerzy Janeczek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmował się rozmaitych zajęć, by w 2007 roku ostatecznie wrócić do Polski oraz na nasze ekrany. Wystąpił między innymi w takich filmach i serialach jak: „Kret”, „Na dobre i na złe”, „Korona królów”, „Kobiety mafii”, „Supernova” czy „Uległość”.

Zobacz też:

Jak pomóc osobie ze wstrząsem anafilaktycznym?

Użądlenie pszczoły – co robić? [Wyjaśniamy krok po kroku]

Autor:

Zobacz więcej >