Jeff Beck zmarł w wieku 78 lat
Strona główna » Jeff Beck nie żyje

Jeff Beck nie żyje

Jeff Beck – legendarny gitarzysta rockowy, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii – zmarł w wyniku choroby. Artysta miał 78 lat.

Jeff Beck był jednym z najwybitniejszych gitarzystów rockowych historii. Przez wiele lat bogatej kariery tworzył legendarne grupy, jak choćby Yardbirds, w której zastąpił Erica Claptona. Gitarzysta zmarł we wtorek, w wyniku bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Rodzina muzyka poprosiła o uszanowanie jej prywatności.

Palce za milion dolarów

Jeff Beck często był określany najwybitniejszym gitarzystą swoich czasów, co znalazło odzwierciedlenie w fakcie, że swoje palce… ubezpieczył na sumę 7 milionów dolarów. Był prekursorem nowych brzmień rockowych – jazz-rocka, eksperymentował ze zniekształcaniem dźwięków i był jednym z tych artystów, którzy swoją twórczością przygotowali grunt dla kapel z ciężkich nurtów tej muzyki: psych rocka i heavy metalu. Osiem razy zdobywał statuetkę Grammy, otrzymał wyróżnienie Ivor Novello za wkład w rozwój brytyjskiej muzyki oraz trafił do Galerii Sław Rock and Rolla, zarówno jako muzyk solowy, jak i jako członek Yardbirds. Przez ponad 60 lat kariery scenicznej Jeff Beck grał z największymi, między innymi: Tiną Turner, Mickiem Jaggerem, Rodem Stewartem, Rogerem Watersem, Brianem Mayem, Stevie Wonderem i wieloma zespołami, jak ZZ Top czy Alice in Chains.

Wyboista droga do gitary

Jeff Beck – a właściwie Geoffrey Beck – urodził się 24 czerwca 1944 roku w Wallington, na południe od Londynu. Jako dziecko występował w kościelnym chórze a jako nastolatek zaczął grać na gitarze, którą nie tak łatwo było zdobyć: jak wspominał muzyk w 2016 roku w wywiadzie dla „New Statesman”, pewien mężczyzna podał się za jego ojczyma, by zagwarantować ratalną spłatę gitary w sklepie muzycznym. Po niecałym miesiącu sprzedawca zorientował się, że był to przekręt i odebrali mu gitarę. Wówczas jego ojciec poszedł do sklepu i wytłumaczył, że nie stać ich na instrument a wtedy zrezygnowano z reszty rat i dano mu tę gitarę.

Wkrótce po tym jak dostał się do szkoły artystycznej w Londynie, Beck zaczął grać z zespołem Screaming Lord Sutch. Kiedy jednak Eric Clapton odszedł ze słynnej grupy Yardbirds, inna legenda rocka – Jimmy Page – polecił na zastępstwo właśnie Becka. I mimo że wcześniej odnieśli już spory sukces, Yardbirds z Jeffem Beckiem w składzie zanotowali swoje największe przeboje, w tym m.in. „Shapes of Things”. Beck nie spędził jednak w Yardbirds zbyt dużo czasu – odszedł po 20 miesiącach, w 1966 roku, w wyniku tarć i niesnasek wewnątrz zespołu (po latach wspominał, że „każdy dzień w zespole był huraganem”).

Jeff Beck solo

W 1968 roku Beck wydał swój pierwszy solowy album, „Truth”, w którym zmieszał klasycznego bluesa z hard rockiem, tworząc podwaliny pod powstanie heavy metalu. Rok później muzyk wydał kolejną płytę, „Beck-Ola”, już jako Jeff Beck Group. Jego karierę na pewien czas wyhamował wypadek samochodowy, w którym doznał poważnych obrażeń (w tym złamania kości czaszki). Gdy w 1970 roku doszedł do zdrowia, na nowo sformował Jeff Beck Group i w kolejnych latach wydał utwory nagrane w charakterystycznym dla niego stylu jazz fusion, z którego potem zasłynął. Przez lata 70. wielokrotnie eksperymentował z różnymi stylami wokół rocka. W latach 80. cierpiał w wyniku uporczywych szumów w uszach, jednak mimo to w tej dekadzie uczestniczył w znaczących projektach, między innymi w 1981 roku wspólnie z Claptonem, Stingiem i Philem Collinsem zagrali koncerty dobroczynne dla Amnesty International a w 1985 roku wydał kolejny album solowy, „Flash”. Utwór „People Get Ready”, który nagrał wspólnie z Rodem Stewartem, stał się międzynarodowym przebojem.

Artysta nie przestawał koncertować i nagrywać w kolejnych latach a zwolnił dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, choć wciąż często występował gościnnie u innych twórców, jak np. Joss Stone. Od 1976 roku nieprzerwanie mieszkał w domu we wschodnim Sussex. W 2005 roku ożenił się ponownie, z Sandrą Cash.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących swoich ulubionych artystów?! Włącz Radio Pogoda o 22:00 i poznaj ich historie!

Czytaj też:

Zobacz więcej >