Jedzenie w kosmosie – czy nie zbrzydnie astronautom? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jedzenie w kosmosie – czy nie zbrzydnie astronautom?

Jedzenie w kosmosie – czy nie zbrzydnie astronautom?

NASA bada kwestię smaku jedzenia w kosmosie. Dowiedz się, do czego może prowadzić uczucie wstrętu do spożywanego cały czas tego samego posiłku.

Wyobraź sobie jedzenie wciąż tego samego codziennie – tygodniami i miesiącami. W takim przypadku nawet najsmaczniejsze danie może każdemu obrzydnąć. W kosmosie problemy z pożywieniem mogą wbrew pozorom mieć poważne konsekwencje. Utrata apetytu może skutkować u astronautów niechęcią do odżywiania się, co może doprowadzić do utraty masy ciała, niedoboru składników odżywczych i innych problemów zdrowotnych.

NASA i badanie jedzenia

Ponieważ problemy z kosmicznym menu mogą się nawarstwiać kiedy czas misji kosmicznych będzie się wydłużać, NASA postanowiła zbadać tę kwestię bardziej dogłębnie. Zajmuje się tym dr Grace Douglas – czołowy naukowiec w projekcie Zaawansowanej Technologii Żywności (Advanced Food Technology) w Centrum Kosmicznym NASA w Houston. Dr Douglas bada, jak jedzenie wciąż tych samych posiłków zmienia odbiór tego jedzenia podczas długotrwałych misji kosmicznych.

„Po raz pierwszy systematycznie zbieramy dane na temat tolerowania żywności w czasie rzeczywistym podczas misji kosmicznych. To da nam lepszy wgląd w system karmienia astronautów i początki procesu „zmęczenia jedzeniem” oraz umożliwi opracowanie właściwej strategii karmienia [uczestników misji]” – wyjaśniła dr Douglas.

Sprawdź też:

Ankieta w kosmosie

W ramach tego badania wybrani astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co tydzień wypełniają ankietę, w której oceniają jakość zjadanych pokarmów. Ta ocena jest określona za pomocą szeregu czynników, takich jak wygląd posiłku, jego smak, tekstura, zapach i inne. Dr Douglas i jej współpracownicy w ramach swojej pracy analizują odpowiedzi od co najmniej 13 astronautów.

Analiza zgromadzonych danych pomoże NASA opracować strategie rozwoju obecnych i przyszłych programów żywieniowych dla długich, trwających nawet latami misji kosmicznych. Jakie może to mieć przełożenie na życie na Ziemi? Według naukowców być może uda się dzięki tym doświadczeniom polepszyć na przykład sposób przyjmowania składników odżywczych przez pacjentów domów spokojnej starości oraz pacjentów szpitali.

„Obecnie trwa zbieranie danych. Wstępne wyniki wskazują, że osobiste preferencje są ważne, ale kluczowa jest różnorodność” – uważa dr Douglas.

Ograniczanie uczucia wstrętu do posiłków jest jednym z wielu wyzwań związanych z planowaniem systemu spożywczego w długich i dalekich misjach kosmicznych. NASA poprosiła więc o pomoc wynalazców i oferuje pieniądze dla osoby, która znajdzie sposób na produkcję jedzenia dla załogi statku kosmicznego udającego się na długą misję pozaziemską.

Zobacz więcej >