Jedno z najgęściej zaludnionych miast świata: Malé - stolica Malediwów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jedno z najgęściej zaludnionych miast świata: Malé – stolica Malediwów

Jedno z najgęściej zaludnionych miast świata: Malé – stolica Malediwów

Stolica Malediwów – Malé – to miasto szczelnie zapełniające całą wyspę. Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego miejsca.

Republika Malediwów składa się z łańcucha około 1200 małych koralowych wysepek zbitych w niewielkie atole na przestrzeni 90 tys. km² na Oceanie Indyjskim.

Małe Malé

Stolica tego kraju, Malé, niemal w całości wypełnia wyspę leżącą na południowym krańcu Atolu Malé Północne. Wysepka jest tak mała, że można ją w całości obejść w około godzinę. Większość wartych odwiedzenia miejsc na tej wyspie znajduje się na północnym wybrzeżu. Malé to zarówno turystyczne, jak i handlowe centrum kraju, mające kontakt ze Sri Lanką oraz Indiami dzięki stałym połączeniom promowym. Z populacją wynoszącą ponad 200 tys. osób na wyspie mającej powierzchnię około 8 km² Malé jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na Ziemi, a miasto pokrywa praktycznie całą wyspę.

Malediwy tuż nad wodą

Archipelag szczególnie mocno odczuwa ocieplenie klimatu i rosnący poziom oceanów – ponad 80% Malediwów znajduje się zaledwie niecały metr powyżej powierzchni morza. Kraj ten ma najniższy poziom terenu spośród wszystkich państw na Ziemi. Jest więc szczególnie narażony na niebezpieczeństwo zniszczenia przez podnoszący się poziom wód. Aby temu zapobiec Malediwy opracowały specjalny plan ratunkowy, którego częścią jest wzmacnianie wysp oraz między innymi usypanie nowej wyspy – Hulhumalé. Stworzono ją dzięki pompowaniu piasku z dna oceanu do zanurzonych platform koralowych, wystających 2 m ponad poziom wody. Z danych satelitarnych wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat poziom oceanów rósł średnio o 3 mm rocznie. To śmiertelne zagrożenie dla tego wyspiarskiego kraju.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz też:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >