Jarmarki świąteczne odbywały się w XV wieku. Nie do wiary, na czym wtedy polegały! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jarmarki świąteczne odbywały się w XV wieku. Nie do wiary, na czym wtedy polegały!

Jarmarki świąteczne odbywały się w XV wieku. Nie do wiary, na czym wtedy polegały!

Kiedy rozpoczęła się historia jarmarków świątecznych? Okazuje się, że uwielbiane bożonarodzeniowe widowiska mają swoje korzenia już w… średniowieczu. Nieprawdopodobne, jak na przestrzeni lat zmieniła się ta tradycja!

Jarmarki związane z Bożym Narodzeniem cieszą się ogromną popularnością. Chociaż to właśnie w ostatnich latach świąteczne atrakcje przybrały na sile, idea wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Początków zwyczaju upatruje się już w… średniowieczu! Oto ich krótka historia.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Za pośrednictwem platformy ciekawostkihistoryczne.pl dowiadujemy się, że pierwsze targowiska organizowano już w XIII wieku we Wiedniu. W kronikach również wyróżnione zostało widowisko budziszyńskie, które odbywało się prawdopodobnie około 1380 roku. Jednak wydarzenia nie zostały odpowiednie opisane i udokumentowane. W rezultacie za pierwotny świąteczny jarmark uznaje się drezdeński Striezelmarkt.

Zobacz także: Danuta Rinn była pięknym człowiekiem. Wielki talent w skromnym ciele 

Gdzie zaczyna się historia jarmarków bożonarodzeniowych?

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy jarmark odbył się już w 1434 roku. Mowa o drezdeńskim Striezelmarkt. Geneza wydarzenia przywodzi na myśl księcia Fryderyka II Cichego oraz jego brata.

Warto dodać, że aktualne wyobrażenia na temat bożonarodzeniowego zwyczaju znacznie różnią się od ówczesnych realiów. Podczas jednodniowych wystaw handlarze rozkładali propozycje na deskach. Jednak zamiast domowych specjałów, powideł czy ciast na stoiskach kupcy mogli zobaczyć… wyroby mięsne.

Zobacz także: Jako Janusz Tracz budził postrach. Teraz aktorowi „Plebanii” bliżej do… księdza! 

Na przestrzeni lat pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę, a same jarmarki zyskiwały na popularności. Zmieniała się ich forma, a także charakter. Prowizoryczne deski zastąpiły specjalnie przygotowane lady, a obok pieczonych mięs pojawiły się słodkie wypieki.

Z biegiem czasu jarmarki wzbogacały swoją formułę. Prędko stały się wydarzeniem rozrywkowym. Podczas widowisk nie brakowało występów aktorów, muzyków ani innych artystów.

Polskie jarmarki

Jak podaje serwis ciekawostkihistoryczne.pl schyłek monarchii Habsburgów wiązał się ze spadkiem popularności jarmarków świątecznych zarówno we Wschodniej, jak i w Środkowej Europie.

Co ciekawe, w Polsce świąteczna tradycja odrodziła się dopiero w XXI wieku najprawdopodobniej w Krakowie. Tym samym największe miasta w naszym kraju poszły śladem europejskich stolic.

Zobacz także: Eugeniusz Romer pokochał góry. Jego imieniem nazwano jeden z lodowców 

Lubisz klimat jarmarków bożonarodzeniowych?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >