Kotylion, zwany też rozetą lub kokardą narodową kiedyś miał inne znaczenie, dziś jest symbolem patriotyzmu. Sprawdź sposoby na to, jak go samodzielnie wykonać.
Dowiedz się, jak zrobić kotylion ze wstążki oraz z papieru. Poniżej prezentujemy sposoby na własnoręczne przygotowanie tej patriotycznej ozdoby.
Kotylion – co to jest?
Samo słowo wzięło się z języka francuskiego, gdzie oznacza rodzaj tanecznej zabawy. Wodzirej rozdaje uczestnikom różne kotyliony, czyli małe ozdoby na kształt orderów lub bukiecików. Zabawa polega na tym, by w trakcie tańca znaleźć osobę z takim samym kotylionem. W ten sposób często kojarzono ze sobą pary. Dziś nazywa się tak kokardę narodową lub rozetę narodową, czyli kotylion w narodowych barwach. Ponieważ biało – czerwone kolory zostały uznane za polskie barwy narodowe 3 maja 1792 roku, to właśnie w ten dzień nosimy kotyliony, choć niektórzy uważają, że to błędna nazwa i powinno się je nazywać kokardami narodowymi. Rozety narodowe nosili powstańcy i ułani Legionów Polskich.
Jak zrobić kotylion z papieru kolorowego?
Najpierw przygotuj:
- 12 białych pasków z papieru białego o szerokości 1 cm i długości 5 cm
- 12 pasków papieru czerwonego o szerokości 1,2 cm i długości 7 cm
- 2 białe koła o średnicy 3,5 cm
- 1 biały i 1 czerwony pasek o szerokości 1 cm i długości 8 cm
- Taśmę dwustronną, klej, nożyczki
Każdy 12 białych pasków zginamy i sklejamy na jednym końcu, to samo robimy z czerwonymi. Białe paski naklejamy na jedno z kół tak, aby tworzyły „płatki” dokoła koła. Doklejamy do nich czerwone paski tak, aby czerwone płatki były między białymi i wystawały nieco poza nie – będzie to łatwe, bo są dłuższe i szersze. Smarujemy klejem drugie koło i przyklejamy na czerwone paski. W pozostałych dwóch najdłuższych paskach wycinamy na dole trójkąty, a drugą stronę umieszczamy z tyłu kotylionu tak, by tworzyły biało – czerwoną wstążkę. Należy pamiętać, że biała część po przywieszeniu na ubraniu powinna znajdować się po lewej stronie. Kotylion przyczepiamy do ubrania za pomocą taśmy dwustronnej.
Jak zrobić kotylion ze wstążkami?
Przygotuj:
- wstążkę czerwoną o szerokości 2 cm i długości 150 cm
- wstążkę białą o szerokości 2 cm i długości 90 cm
- czerwoną tekturę
- nożyczki, agrafkę i klej.
Wytnij dwa okręgi z tektury. Większy o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm, a drugi o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm. Wytnij też koło o średnicy 2,5 cm. Większy okrąg owijamy czerwoną wstążką, a mniejszy – białą. Naklej okrąg biały na czerwony, a na to koło z tektury. Z tyłu kotyliona umieść agrafkę, do której dołącz jeszcze wstążkę białą i czerwoną tak, aby wisiały na dole całości koła.
Jak zrobić kotylion z bibuły?
Przygotuj:
- tekturę
- białą i czerwoną bibułę
- klej, nożyczki, patyczek
- wstążka biała i czerwona
Z bibuły wytnij dwa paski, biały i czerwony, przy czym czerwony powinien być szerszy. Każdy pasek złóż w „harmonijkę” i połącz klejem jego końce tak, by powstały dwa „harmonijkowe” koła – czerwone większe i białe mniejsze. Na czerwonym przyklej koło białe, a na nim jeszcze mniejsze koło wycięte z tektury. Z tyły przypnij agrafkę z doczepionymi wstążkami. Agrafką będziesz przyczepiać kotylion do ubrania. Biała, wisząca wstążka powinna być z lewej strony po przypięciu do stroju.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
ZOBACZ TEŻ: