Dowiedz się, jak złożyć złożyć wniosek o 500 plus przez bank PKO oraz przez inne banki, by otrzymywać to świadczenie wychowawcze.
Spis treści:
W styczniu następowały wypłaty środków dla osób, które zawnioskowały o to w listopadzie 2022 roku. Teraz rozpoczyna się nowy nabór wniosków o uzyskanie świadczenia wychowawczego 500 plus – można to robić od 1 lutego 2023 roku. Nie należy zwlekać ze składaniem wniosku: najlepiej uczynić to przed 30 kwietna 2023 roku (jeśli wniosek zostanie złożony później, to możemy utracić ciągłość wypłat, a nawet może to doprowadzić do zmniejszenia wyrównania). Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, „jeśli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca 2023 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, tj. od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.”.
Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023?
Aby uzyskać świadczenie wychowawcze 500 plus, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić tylko przez internet, na trzy sposoby: za pośrednictwem portalu Empatia, przez portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Poniżej wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o 500 plus 2023 przez bank.
Wniosek 500 plus 2023 przez bank – w których bankach można złożyć?
Jeśli zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku o 500 plus w ten sposób, to warto wiedzieć, że bank nie weryfikuje naszych danych ani nie prowadzi żadnych działań w kwestii obsługi wniosku – jedyne składamy wniosek za jego pośrednictwem. Poniżej prezentujemy listę banków, które umożliwiają złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze przez swoją bankowość elektroniczną:
Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank BPH SA, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, Plus Bank SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank BPS S.A., SGB-Bank SA, Santander Bank Polska.
Jak złożyć wniosek o 500 plus przez bank PKO [Przykład]
Każdy bank ma własny system elektroniczny, jednak co do zasady wszystkie działają podobnie. Nie inaczej jest w kwestii składania wniosku o 500 plus przez bankowość elektroniczną: w większości banków sposób składania wniosku jest zbliżony. Poniżej prezentujemy przykładowo, jak złożyć taki wniosek przez serwis internetowy iPKO banku PKO BP:
- Zaloguj się do serwisu iPKO i wybierz opcję „e-Urząd”, a następnie „Wniosek Rodzina 500+” i kliknij opcję „Złóż wniosek”. Wniosek można złożyć tylko we własnym imieniu. Można w nim między innymi zmienić numer konta do wypłaty 500+. Sesja logowania w serwisie iPKO trwa 5 minut – jeśli w tym czasie nie wprowadzisz żadnych zmian we wniosku, zostaniesz automatycznie wylogowany a wcześniejsze zmiany we wniosku nie zostaną zapisane. Kiedy już wniosek zostanie wysłany, można go pobrać tylko raz – od razu po wypełnieniu. Z kolei potwierdzenie wysłania wniosku i status jego obsługi można pobrać w serwisie iPKO przez 10 lat od chwili wysłania.
- Teraz nastąpi przekazanie wniosku o 500 plus przez bank do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wysłany wniosek może mieć trzy rodzaje statusu:
- „Przetwarzany” – oznacza, że wciąż trwa przesyłanie wniosku do ZUS;
- „Dostarczony” – twój wniosek został już przesłany do ZUS;
- „Błąd dostarczenia” – taki komunikat wyświetla się, kiedy nastąpił jakiś błąd i wniosek nie został dostarczony do ZUS. W tym przypadku należy wysłać wniosek ponownie.
Jeśli wniosek o 500 plus został prawidłowo przekazany do obsługi przez ZUS, otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO). Takie potwierdzenie trafi na twój adres e-mailowy w terminie kilku dni od chwili wysłania wniosku w serwisie iPKO. UPO przyjdzie z adresu internetowego noreply@zus.pl. Jeśli w potwierdzeniu wysłanego wniosku wyświetla się status „Dostarczony”, ale nie otrzymałeś jeszcze UPO, to powinieneś skontaktować się z ZUS-em i wyjaśnić tę sytuację.
Kiedy wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie przez ZUS pozytywnie rozpatrzony, będziesz co miesiąc otrzymywać to świadczenie. Jego obsługą będzie zajmował się ZUS – bank był tylko pośrednikiem przy składaniu wniosku.
Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!
Sprawdź też: