Jak zarejestrować samochód jako pojazd zabytkowy? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak zarejestrować samochód jako pojazd zabytkowy?

Jak zarejestrować samochód jako pojazd zabytkowy?

Jakie warunki powinno spełnić nasze auto, żeby móc je zarejestrować jako pojazd zabytkowy? Wyjaśnia rzeczoznawca samochodowy Tomasz Skrzeliński.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” wraca do sprawy słuchaczki, która pytała, czy może zarejestrować swoje auto jako samochód zabytkowy. Pomaga mu w tym Tomasz Skrzeliński – rzeczoznawca samochodowy. Do kogo zwrócić się i jakie warunki trzeba spełnić, żeby zarejestrować swoje auto jako pojazd zabytkowy? Jakie warunki trzeba spełnić?

„Żeby uzyskać status pojazdu zabytkowego, czyli w finale żółte tablice rejestracyjne, należy ten pojazd według ogólnych przepisów zgłosić do służby konserwatora zabytków za pomocą pokazania mu karty ewidencyjnej. Taką kartę ewidencyjną teoretycznie może zrobić każdy, ale najlepiej jeśli robi to fachowiec, czyli rzeczoznawca samochodowy. Po zaakceptowaniu przez konserwatora, że pojazd jest wciągnięty do ewidencji pojazd przechodzi jeszcze badania techniczne inne nieco, rozszerzone, ale za to bezterminowe i w rezultacie tych działań dostaje bezterminową rejestracje, czyli żółte tablice rejestracyjne” – wyjaśnia specjalista.

Jakie wymogi musi spełnić sam samochód, żeby mógł starać się o status pojazdu zabytkowego?

Podstawowe zasady to jest wiek pojazdu. On był kiedyś nieco mniejszy, ale ponieważ pojazdów zrobiło się sporo, więc w tej chwili zalecane: 30 lat lub więcej, a im więcej, tym lepiej. Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki, bo jeśli pojazd brał udział w ważnych wydarzeniach historycznych albo należał do gwiazd tego świata albo/i reprezentuje wyjątkowe walory techniczne, udokumentowane w walce sportowej, to wtedy może się ubiegać. Również jeśli pojazd należy do zbioru muzealiów, czyli należy do wyposażenia muzeum, to wtedy też może, nieco na innych zasadach, uzyskać status pojazdu zabytkowego.

Czy są jeszcze jakieś wyjątki od tej reguły?

Nie, to jest podstawa. W przypadku słuchaczki chodzi o Skodę Octavię z 1997 roku. Nasza słuchaczka jest jego pierwszym właścicielem. Ma go od roku 1998, więc pojazd ma 24 lata. Jak to wygląda w tym przypadku?

Prostymi wyliczenia, które bardzo skrupulatnie sprawdza służba konserwatorska, nie patrząc potem już w treść technicznych zachwytów nad pojazdem 24 lata to troszkę za mało. 30 lat. Czyli te 6 lat trzeba poczekać, żeby w tym przypadku starać się o żółte tablice.

Czy jest jakakolwiek szansa, żeby w tym momencie 24-letnie auto w doskonałym stanie technicznym, o czym zaświadczyła nasza słuchaczka, można było wpisać jako auto zabytkowe do rejestru?

„Praktycznie nie, chyba żeby ten pojazd pani słuchaczka sprzedała do muzeum, ale wtedy ona nie będzie go prowadziła. Natomiast wątpię czy ten pojazd brał udział w ważnych wydarzeniach historycznych, dokonał jakiś cudownych osiągnięć technicznych albo należał do sławnych osób. To są kryteria dodatkowe. Możemy porozmawiać, sytuacja jest otwarta, ale mam wątpliwości. Jestem rzeczoznawcą samochodowym, praktykiem, animatorem ruchu kolekcjonerskiego od wielu lat i chętnie pomagam przez telefon bez żadnych problemów” – radzi Tomasz Skrzeliński.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Czytaj też:

Autor:

Zobacz więcej >