Dowiedz się, jak uchronić się przed zgagą podczas wieczerzy wigilijnej. Porady przygotowali naukowcy z kliniki Mayo.
Naukowcy z kliniki Mayo przygotowali kilka porad jak uchronić się przed zgagą podczas Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że są proste sposoby na zapobieganie tej nieprzyjemnej przypadłości.
Jak wyjaśnia dr James East z kliniki Mayo w Londynie, „zgaga powodowana jest kwaśną treścią treścią żołądka przemieszczającą się do przełyku, który jest znacznie mniej odporny na kwasy. To powoduje podrażnienie i uszkodzenie przełyku, dosłownie jego poparzenie, które powoduje ból”.
Zgaga a świąteczne jedzenie
Między innymi podczas świąt możemy mieć do czynienia ze zgagą. Spożywanie dużej ilości tłustych lub pikantnych posiłków może doprowadzić do zgagi. Może się ona pojawiać w wyniku jedzenia bazującego na pomidorach, cebuli, cytrusach, a nawet czekoladzie czy alkoholu lub napojach gazowanych lub kofeinie.
Jak się przed nią uchronić?
Istnieje kilka prostych sposobów na zapobieganie tej przypadłości w wyniku świątecznego posiłku. Jak wyjaśnia dr East, pomóc może na przykład przyjęcie leków zobojętniających kwasy przed rozpoczęciem wieczerzy. Nie wolno jednak z tymi lekarstwami przesadzać. Ich działania polega na osłabianiu kwasowości, jednak nie zapobiegają one regurgitacji, czyli cofaniu się treści pokarmowej do jamy ustnej. Dlatego też mimo przyjęcia tych leków jedzenie w nadmiarze wciąż może prowadzić do nieprzyjemnych objawów. Jak mówi specjalista, najlepiej jednak unikać przyjmowania leków, jeśli nie jest to konieczne:
„Umiarkowanie w jedzeniu i piciu, w połączeniu z jedzeniem różnego rodzaju dań to lepsza strategia niż sięganie po lekarstwa” – radzi dr East.
Naukowiec zwraca uwagę również na to, że zmniejszenie stresu i obciążeń psychicznych również może mieć pozytywny wpływ również w tym zakresie:
„Bycie zestresowanym lub zaniepokojonym może prowadzić do nadwrażliwości nerwów w rejonie jelit, przez co mogą one uwalniać sygnały bólowe, co może prowadzić do skurczy lub wzdęć znacznie szybciej niż normalnych okolicznościach” – przestrzega lekarz. Zwraca uwagę, że w zmniejszeniu stresu dobrze sprawdzają się różnego rodzaju techniki relaksacyjne.
Jedzenie a leżenie
Dr East podkreśla również wagę odpowiedniego wyważenia pory posiłku i późniejszego odpoczynku:
„Jednym z częstych powodów występowania refluksu jest spożywanie obfitego posiłku wieczorem, połączonego ze spożyciem alkoholu, a następnie leżenie na płask”.
Aby zapobiec zgadze specjalista radzi, żeby postępować inaczej: postaraj się zjeść główny posiłek w połowie dnia, nie jedz już na trzy godziny przed pójściem spać, unikaj tłustych pokarmów, staraj się unikać alkoholu i staraj się spać z uniesioną głową. To powinno pomóc uniknąć zgagi.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Może Cię zainteresować: