Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego? [Poradnik] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego? [Poradnik]

Jak zapisać dziecko do przedszkola publicznego? [Poradnik]

Dowiedz się, jak zapisać swoje dziecko do przedszkola publicznego – jak złożyć wniosek, gdzie sprawdzić terminy oraz które dzieci są przyjmowane w pierwszej kolejności.

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do przedszkola publicznego, to musisz się o to starać odpowiednio wcześnie oraz spełnić określone warunki. Poniżej przedstawiamy wymogi i zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych.

Kiedy dzieci mogą trafić do przedszkola i kto może je zapisać?

Do placówki mogą je zapisywać ich rodzice lub opiekunowie prawni (czyli osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem). Do wychowania przedszkolnego mają prawo dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Czasami – w wyjątkowych przypadkach do przedszkola mogą uczęszczać dzieci w wieku 2,5 roku. O tym, czy przyjąć tak małe dziecko, decyduje dyrektor placówki (dziecko w tym wieku nie korzysta z rekrutacji – ona zaczyna się od 3. roku życia). Dzieci sześcioletnie muszą chodzić do przedszkola. Maluchom w tym wieku gmina lub miasto musi zapewnić miejsce. Lokalne władze muszą też zapewnić miejsce wszystkim dzieciom, które są w wieku 3, 4 i 5 i ich rodzice chcą, by uczęszczały one do przedszkola.

Jak zapisać swoje dziecko do przedszkola

Aby to zrobić, musisz złożyć wniosek o przyjęcie dziecka. Można to zrobić przez internet (jeśli jest to możliwe dla danej placówki) lub osobiście. Jeśli chcesz złożyć wniosek bezpośrednio w przedszkolu, wzór możesz uzyskać w samej placówce albo w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli przedszkole prowadzi nabór przez internet, to wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy i tam się zarejestruj, postępując zgodnie z wytycznymi na stronie.

Zapisywanie dziecka do placówki – krok po kroku

Żeby wziąć udział w rekrutacji, wykonaj następujące kroki:

  • wybierz przedszkole, do którego chcesz zapisać swoje dziecko;
  • skontaktuj się z placówką i sprawdź, kiedy rusza rekrutacja oraz czy jest one prowadzona przez internet, czy też nie.

Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet:

  • odwiedź placówkę i weź dostępny na miejscu wniosek o przyjęcie dziecka;
  • wypełnij wniosek i złóż go w przedszkolu, do którego chcesz zapisać dziecko.

Jeśli przedszkole prowadzi rekrutację przez internet:

  • w tym przypadku wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy;
  • zarejestruj się na platformie rekrutacyjnej;
  • wypełnij formularz i wskaż przedszkola, do których chcesz zapisać dziecko. Teraz zostaną pokazane wszystkie placówki biorące udział w rekrutacji elektronicznej w tej okolicy. Możesz wybrać łącznie nie więcej niż trzy przedszkola. W tym przypadku ważna jest kolejność: jako pierwsze zaznaczamy przedszkole, które jest według nas najlepszym wyborem, potem drugie i trzecie – jeśli dziecko się nie dostanie do pierwszego, to być może uda się z kolejnym;
  • teraz potwierdź zakończenie rejestracji;
  • czasem może być wymagane wydrukowanie wypełnionych dokumentów i zaniesienie ich do przedszkola.

Kiedy już wypełniłeś i złożyłeś wniosek, nie pozostaje ci nic innego, jak tylko czekanie na ogłoszenie listy dzieci, które się zakwalifikowały do placówki. Jeśli twojemu dziecku się udało – potwierdź zgłoszenie i w razie potrzeby donieś dodatkowe dokumenty, jeśli będą wymagane. Potem zostanie opublikowana lista dzieci, które zostały przyjęte bądź nie. Jeśli przedszkole przyjęło twoje dziecko, podpisz z nim umowę. Jeśli natomiast nie zostało przyjęte, możesz jeszcze się od tej decyzji odwołać do komisji rekrutacyjnej, albo też zgłosić do urzędu gminy lub miasta i poprosić o wskazanie przedszkola dla dziecka.

Sprawdź też:

Kiedy zapisywać dziecko?

Aby się dowiedzieć o terminach zapisów, należy sprawdzić je na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Również tam znajduje się lista przedszkoli uczestniczących w rekrutacji oraz informacje o liczbie wolnych miejsc. Jeśli planujesz zapisać dziecko do przedszkola innego niż wynika to z miejsca twojego zamieszkania, to także możesz uczestniczyć w rekrutacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w pierwszej kolejności rekrutowane są dzieci z okolicy, więc wówczas twoje dziecko może się nie dostać. O tym, czy w danej placówce są jeszcze wolne miejsca albo planowana jest (i kiedy) uzupełniająca rekrutacja, należy dowiadywać się w danym przedszkolu.

Rekrutacja – zasady i pierwszeństwo

W rekrutacjach do przedszkoli pierwszeństwo podczas rekrutacji mają dzieci:

  • z rodziny wielodzietnej;
  • z niepełnosprawnością;
  • których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością;
  • wychowywane tylko jednego z rodziców;
  • wychowywane w rodzinie zastępczej.

Podczas rekrutacji trzeba będzie złożyć dodatkowe dokumenty potwierdzające powyższe uwarunkowania. I tak, jeśli dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej, trzeba będzie napisać samodzielnie oświadczenie to potwierdzające. Jeśli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Samotni rodzice powinni załączyć prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica lub o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oświadczenie takie można napisać samodzielnie lub otrzymać wzór w urzędzie gminy lub miasta. Jeśli wychowujesz dziecko w rodzinie zastępczej należy też załączyć dokument to potwierdzający. Gmina może potem sprawdzać, czy podane przez rodzica lub opiekuna informacje są prawdziwe.

Oprócz wymienionych powyżej kryteriów każda gmina może stosować dodatkowe kryteria, więc warto sprawdzić, jakie lokalnie panują zasady rekrutacji.

Co robić, jeśli dziecko nie dostanie się do wybranego przedszkola?

Jeśli do tego dojdzie, to masz dwie możliwości: odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej albo wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Odwołanie:

  • poproś o uzasadnienie decyzji o nieprzyjęciu dziecka. Masz na to 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola;
  • kiedy otrzymasz uzasadnienie, to w ciągu 7 dni masz czas na złożenie odwołania. Jeśli znowu spotkasz się z odmową dyrektora, możesz jeszcze złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Udział w rekrutacji uzupełniającej:

Aby sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca, wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy – tam możesz zobaczyć, które placówki mają wolne miejsca oraz kiedy ruszy rekrutacja uzupełniająca. Wówczas będziesz mógł wziąć w niej udział – odbywa się dokładnie tak samo jak zwykła rekrutacja. Jeśli przedszkole prowadziło rekrutację przez internet, to sprawdź listy dzieci przyjętych w kolejnym przedszkolu wpisanym we wniosku.

Zapisywanie dziecka do przedszkola – o czym pamiętać?

Kiedy dzieci mogą chodzić do przedszkola?

Do wychowania przedszkolnego mają prawo dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Czasami – w wyjątkowych przypadkach do przedszkola mogą uczęszczać dzieci w wieku 2,5 roku.

Które dzieci przedszkola przyjmują w pierwszej kolejności?

W rekrutacjach do przedszkoli pierwszeństwo podczas rekrutacji mają dzieci: z rodziny wielodzietnej; z niepełnosprawnością; których rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością; wychowywane tylko jednego z rodziców; wychowywane w rodzinie zastępczej.

Jak odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola?

Poproś o uzasadnienie decyzji o nieprzyjęciu dziecka (masz na to 7 dni od ogłoszenia listy). Kiedy otrzymasz uzasadnienie, to w ciągu 7 dni masz czas na złożenie odwołania. Jeśli znowu spotkasz się z odmową dyrektora, możesz jeszcze złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Zobacz więcej >