Sylwestrowe fajerwerki i petardy to dla wielu psów i ich właścicieli spora trauma. Jak zadbać o psa w Sylwestra, aby jak najmniej się stresował? Jest kilka zasad.
Dla zwierząt huk petard jest dużo bardziej przerażający, niż dla ludzi i powoduje u nich ogromny stres. Psy nie wiedzą, skąd biorą się odgłosy, odbierają je znacznie głośniej i zaczynają się stresować zanim człowiek w ogóle usłyszy huk. Niektórzy porównują psi stres w Sylwestra do tego, jak ludzie odbierają odgłosy bombardowania. Dlatego o psa w Sylwestra należy odpowiednio zadbać.
Przed Sylwestrem idź do weterynarza
Jeśli wiesz, że twój pies jest bardzo lękowy, wybierz się z nim do weterynarza kilka dni wcześniej. Przepisze on zwierzęciu odpowiedni lek, oceniając jego wagę i biorąc pod uwagę wiek i stan zdrowia. Są leki, które należy podawać psu kilka dni wcześniej, jeśli w Sylwestra mają zadziałać. Pamiętaj, by trzymać się ściśle wskazówek lekarza i nie podawać psu leków na własną rękę.
Spacer? Tylko na smyczy!
W dzień Sylwestra weź psa na najdłuższy spacer rano, kiedy jeszcze jest spokojnie. Pozwól zwierzęciu się zmęczyć, ale nie spuszczaj go ze smyczy, bo czasem w Sylwestra nawet o świcie strzeli komuś do głowy pomysł wystrzelenia petardy. Ostatni spacer zaplanuj koło godziny 18stej nawet, jeśli zazwyczaj wyprowadzasz pupila na spacer później. Kiedy zaczną się wystrzały, pies może w panice zerwać się ze smyczy i uciec, nie dając się odwołać. Pies powinien mieć na obroży identyfikator z twoim numerem telefonu nawet, jeśli jest zaczipowany. To na wypadek, gdyby zwierzę jednak zerwało się ze smyczy. Jeśli ktoś go złapie, będzie miał ułatwione zadanie, wystarczy, że do ciebie zadzwoni. Odczytanie czipa wiąże się z wizytą u weterynarza, dodatkowym stresem dla psa i kłopotem dla osoby, która go znalazła.
Jak zadbać o psa w sylwestra? Przygotuj mieszkanie
Po ostatnim spacerze zasłoń wszystkie okna i włącz telewizor. Zostaw otwartą łazienkę – niektóre psy w momencie wystrzałów najbezpieczniej czują się w pomieszczeniu bez okien. Jeśli twój pies ma w domu swoje kryjówki, możesz mu je wyściełać kocem lub dodatkowo zabezpieczyć poduszkami. Postaraj się, aby w domu były zabawki lub kości do gryzienia, które odciągną nieco uwagę psa od wystrzałów
Nie zostawiaj psa samego
Właściciele psów nie powinni raczej planować sylwestrowych wyjść. Nawet zwierzęta, które dość dobrze znoszą huk mogą w sylwestrowy wieczór wpaść w panikę. Obecność opiekuna sprawia, że pies czuje się bezpiecznie i lepiej będzie znosił stres. Lepiej wybrać się na zabawę w karnawale, kiedy pies będzie mógł bez stresu zostać sam w domu.
Przytulać czy nie? Oto jest pytanie
Kiedyś panowało przekonanie, że w czasie burzy lub Sylwestra nie należy psa przytulać, głaskać czy pocieszać, ponieważ utwierdza go to w przekonaniu, że dzieje się coś złego. Dziś wiadomo, że jeśli zwierzę wyraźnie domaga się przytulenia czy głaskania, należy mu to zapewnić. Pies, który się boi i idzie się przytulić do pana, jeśli zostanie odrzucony dodatkowo się zestresuje tym, że pan jest na niego zły. Są psy, które w momencie stresu chcą się schować i należy im na to pozwolić, ale jeśli domagają się bliskości, nie należy jej im odmawiać. Zresztą każdy właściciel zna swojego psa i potrafi odczytać jego potrzeby tak, by jak najlepiej zadbać o niego w Sylwestra. Nie użalaj się jednak nad pupilem, zachowuj się w sposób zrównoważony, aby pies widział, że się nie boisz.
Czy można przyzwyczaić psa do wystrzałów?
Na pewno ułatwisz psu przetrwanie sylwestra, jeśli zaczniesz go przygotowywać do odgłosów wystrzałów. Musisz to jednak zacząć robić kilka miesięcy wcześniej. Trening polega na puszczaniu psu odgłosów petard i fajerwerków i wiązaniu ich z pozytywnymi bodźcami – na przykład podawaniem psu smaczków, lub wesołej zabawy. Pomoże to psiakowi przetrwać sylwestra i zadziała lepiej u młodszych psów. Niektóre psy bywają jednak bardzo lękowe i nawet takie treningi niewiele pomogą. Wtedy należy się uciec do środków farmakologicznych.
ZOBACZ TEŻ: