Jak zabezpieczyć róże przed zimą? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

,

Te piękne i popularne kwiaty w większości przypadków nie są w stanie przetrwać mrozów bez wsparcia. Sprawdź, jak zabezpieczyć róże przed zimą.

Które róże zabezpieczyć przed zimą?

Te bardzo delikatne kwiaty w naszym klimacie nie poradzą sobie w czasie mrozów bez ochrony. Odporne na mrozy są róże dzikie, kilka odmian róż pnących – tych, które kwitną raz w roku, oraz róże parkowe. Natomiast róże ogrodowe trzeba zabezpieczać przed zimą, jeśli mają ją przetrwać i cieszyć nasze oczy przez kolejny sezon.

Nawożenie nie zawsze jest dobre

Pielęgnacja róż wymaga ich nawożenia, ale można to robić jedynie do połowy sierpnia. Chodzi o to, żeby roślinom nie przedłużać sztucznie okresu wegetatywnego, bo wtedy trudniej zniosą zimę. Ostatnich, październikowych kwiatów lepiej nie ścinać, lecz pozwolić im owocować – to dla rośliny sygnał, że może zakończyć okres wegetatywny i szykować się do spoczynku. Często jesienią łodygi róż z zielonych robią się brązowe – to normlane zachowanie tych roślin i nie powinno nikogo martwić

Jak zabezpieczyć róże przed zimą? Najpierw przycięcie

Zanim zaczniemy zabezpieczać róże, najpierw trzeba je ściąć mniej na wysokości kolan. Robimy to po zakończeniu okresu wegetatywnego, a więc w listopadzie. Wtedy też usuwamy części krzewu wyraźnie chore lub uschnięte i palimy je, gdyż być może pozostały na nich żerujące szkodniki.

Kopczykowanie – najlepsze zabezpieczenie róż przed zimą

Najlepiej zabezpieczysz róże przed zimą okrywając je kopczykami z torfu, ziemi lub kory. Ziemia powinna być drobna, żeby pozostało w niej dużo przestrzeni. Dodatkowym czynnikiem chroniącym róże zimą będzie pokrywa śnieżna. Okrywanie róż najlepiej zrobić po pierwszych przymrozkach starając się, aby pod ziemią nie znalazły się liście, które mogą gnić. Tak chronimy róże rabatowe i krzewiaste. Kopczyki podsypujemy do mniej więcej 20 cm rośliny licząc od dołu. Kopczyk powinien osłaniać bryłę korzeniową i nasady pędu. Jeśli część nad kopczykiem zimą przemarznie, to po prostu obetniesz ją wiosną, kiedy przycina się róże.

Zabezpieczenie róż piennych przed zimą

Róże pienne są bardzo delikatne, bo są to rośliny przeszczepiane – pieniek pochodzi z innej rośliny, a korona z innej. Przed zimą ich podstawę należy kopczykować tak, jak w przypadku innych róż. Choć pień takiej róży jest wysoki, tu też wystarczą kopczyki do wysokości 20 cm, sam pieniek jest odporny na mrozy. Natomiast koronę rośliny należy zabezpieczyć związanymi workami jutowymi lub agrowłóknią, które zawiązujemy sznurkiem poniżej korony drzewka, chodzi o to, by miejsce szczepienia było okryte. Młode róże pienne można przygiąć do ziemi i kopczykować również ich koronę, ale starsze przy tej metodzie mogą się złamać.

Jak zabezpieczyć róże pnące?

Choć róże pnące są bardziej odporne na mróz nich ich krzewiaste i rabatowe koleżanki, to również warto je zabezpieczyć na wszelki wypadek. Pędy młodych krzewów możesz przygiąć do ziemi i przywiązać tak, żeby zimę przetrwały przygięte. wtedy kopczykujemy tylko nasadę krzewu tak, jak u pozostałych róż. resztę pędu przykrywamy gałązkami i słomą. Starszych pędów lepiej nie przyginać, bo można je złamać. Tu możemy tylko róże kopczykować a resztę rośliny przykryć słomą lub gałązkami iglastych drzew

ZOBACZ TEŻ:

Tagi

Zobacz więcej >