Dowiedz się, jak wyszukać kanały w naziemnej telewizji DVB-T2 zarówno przez dekoder, jak i telewizor. Wyjaśniamy też, jak samemu ustawić antenę DVB-T.
W 2022 roku zaczyna obowiązywać nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej, zwany DVB-T2/HEVC. Jest to telewizja cyfrowa drugiej generacji. Skrót „HEVC” oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Wyjaśnialiśmy wcześniej, co trzeba zrobić, żeby móc oglądać tę telewizję w 2022 roku. Jak to bywa ze zmianami, może się zdarzyć, że po uruchomieniu nowego telewizora trzeba będzie wprowadzić nowe ustawienia. Na szczęście nie ma się czego bać.
Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji w gruncie rzeczy jest bardzo proste i w większości przypadków wystarczy zdać się na nasz sprzęt elektroniczny. Może się jednak zdarzyć, że – jak to bywa z urządzeniami – coś nie pójdzie po naszej myśli i trzeba będzie całą procedurę wykonać samemu. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane i każdy może to zrobić na własną rękę. Najpierw jednak warto się upewnić, że mamy odpowiednio ustawioną antenę.
Jak ustawić antenę DVB-T samemu
Jeśli nie chcesz zatrudniać specjalisty do montażu tej anteny, to możesz zrobić wszystko sam, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- antenę trzeba zamontować w najwyższym możliwym punkcie – np. na dachu lub elewacji budynku;
- między anteną a nadajnikiem nie może być żadnych przeszkód, np. drzew, wzgórz czy innych budynków;
- antenę trzeba ustawić w kierunku najbliższego nadajnika DVB-T (w Warszawie znajduje się on na szczycie Pałacu Kultury i Nauki) – w internecie dla innych miejscowości dostępne są różne mapki z zaznaczonymi lokalizacjami nadajników.
Kiedy już odpowiednio ustawiliśmy antenę i skierowaliśmy ją w kierunku najbliższego nadajnika, łapiemy sygnał telewizyjny (jego jakość będzie wyświetlana na dekoderze lub telewizorze obsługującym standard DVB-T2/HEVC. Kiedy jakość sygnału będzie największa, to wówczas przymocowujemy antenę na stałe w tym położeniu.
TV naziemna – ręczne wyszukiwanie kanałów
Wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej najlepiej wykona automatycznie nasz telewizor lub dekoder DVB-T. Kiedy jednak to się nie uda, trzeba to zrobić samemu. Wygląda to następująco:
Korzystający z dekodera DVB-T:
- w menu wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne”, „skanowanie kanałów”, „skanowanie ręczne”, „skanuj kanały” (różni producenci stosują różne nazwy tego polecenia);
- wprowadzamy numer kanału dla danego multipleksu (ich spis można znaleźć w internecie, na przykład tu);
- kiedy dekoder złapie sygnał, zacznie skanować kanał w poszukiwaniu programów telewizyjnych w nim dostępnych. Następnie zatwierdzasz wybór (najczęściej za pomocą komendy „zatwierdź” lub „zapisz”).
Korzystający z telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4:
- w menu telewizora wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne” (lub analogicznie nazwaną – to zależy od producenta);
- ze wskazanej wcześniej tabeli wybierz odpowiedni numer kanału danego multiplexu a następnie opcję „skanuj” (lub pokrewną). Kiedy telewizor wynajdzie już kanały z danego multipleksu, zatwierdź wybór.
Codziennie po 16 na antenie Radia Pogoda do świata nauki zaprasza Wiktor Niedzicki!
Sprawdź też:
Dodaj komentarz