Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Dowiedz się, jak wyszukać kanały w naziemnej telewizji DVB-T2 zarówno przez dekoder, jak i telewizor. Wyjaśniamy też, jak samemu ustawić antenę DVB-T.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do odbioru naziemnej TV cyfrowej DVB-T2 [Terminy, porady krok po kroku]

W 2022 roku zaczyna obowiązywać nowy standard nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej, zwany DVB-T2/HEVC. Jest to telewizja cyfrowa drugiej generacji. Skrót „HEVC” oznacza standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Wyjaśnialiśmy wcześniej, co trzeba zrobić, żeby móc oglądać tę telewizję w 2022 roku. Jak to bywa ze zmianami, może się zdarzyć, że po uruchomieniu nowego telewizora trzeba będzie wprowadzić nowe ustawienia. Na szczęście nie ma się czego bać.

Wyszukiwanie kanałów w naziemnej telewizji w gruncie rzeczy jest bardzo proste i w większości przypadków wystarczy zdać się na nasz sprzęt elektroniczny. Może się jednak zdarzyć, że – jak to bywa z urządzeniami – coś nie pójdzie po naszej myśli i trzeba będzie całą procedurę wykonać samemu. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane i każdy może to zrobić na własną rękę. Najpierw jednak warto się upewnić, że mamy odpowiednio ustawioną antenę.

Jak ustawić antenę DVB-T samemu

Jeśli nie chcesz zatrudniać specjalisty do montażu tej anteny, to możesz zrobić wszystko sam, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • antenę trzeba zamontować w najwyższym możliwym punkcie – np. na dachu lub elewacji budynku;
 • między anteną a nadajnikiem nie może być żadnych przeszkód, np. drzew, wzgórz czy innych budynków;
 • antenę trzeba ustawić w kierunku najbliższego nadajnika DVB-T (w Warszawie znajduje się on na szczycie Pałacu Kultury i Nauki) – w internecie dla innych miejscowości dostępne są różne mapki z zaznaczonymi lokalizacjami nadajników.

Kiedy już odpowiednio ustawiliśmy antenę i skierowaliśmy ją w kierunku najbliższego nadajnika, łapiemy sygnał telewizyjny (jego jakość będzie wyświetlana na dekoderze lub telewizorze obsługującym standard DVB-T2/HEVC. Kiedy jakość sygnału będzie największa, to wówczas przymocowujemy antenę na stałe w tym położeniu.

TV naziemna – ręczne wyszukiwanie kanałów

Wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej najlepiej wykona automatycznie nasz telewizor lub dekoder DVB-T. Kiedy jednak to się nie uda, trzeba to zrobić samemu. Wygląda to następująco:

Korzystający z dekodera DVB-T:

 • w menu wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne”, „skanowanie kanałów”, „skanowanie ręczne”, „skanuj kanały” (różni producenci stosują różne nazwy tego polecenia);
 • wprowadzamy numer kanału dla danego multipleksu (ich spis można znaleźć w internecie, na przykład tu);
 • kiedy dekoder złapie sygnał, zacznie skanować kanał w poszukiwaniu programów telewizyjnych w nim dostępnych. Następnie zatwierdzasz wybór (najczęściej za pomocą komendy „zatwierdź” lub „zapisz”).

Korzystający z telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4:

 • w menu telewizora wybieramy opcję „wyszukiwanie ręczne” (lub analogicznie nazwaną – to zależy od producenta);
 • ze wskazanej wcześniej tabeli wybierz odpowiedni numer kanału danego multiplexu a następnie opcję „skanuj” (lub pokrewną). Kiedy telewizor wynajdzie już kanały z danego multipleksu, zatwierdź wybór.

Codziennie po 16 na antenie Radia Pogoda do świata nauki zaprasza Wiktor Niedzicki!

Sprawdź też:

Komentarze

6 odpowiedzi na „Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?”

 1. Awatar Jacek
  Jacek

  Jak ktoś potrafi dotrzeć do tego artykułu, to nie potrzebuje pomocy w skanowaniu kanałów naziemnej. Tak myślę.:)

  1. Awatar effa
   effa

   Dotarłam tutaj, a Muxa 2 nie jestem w stanie odbierać, mimo wskazówek, odpowiedniego sprzętu itd. Jakieś podpowiedzi?

 2. Awatar monika
  monika

  Thomson 55UG6400 LED 55” 4K Ultra HD Android mam dvb t2 hevc ale nie wyszukuje polsatu ani tvn. pomocy

 3. Awatar effa
  effa

  Żeby panstwowe mądrale taką lipę odwaliły, to niewyobrażalne. Nie da się ustawić na niektórych odbiornikach TVN, Polsat, Puls itd. ani bez dekodera, ani z odpowiednim dekoderem. Wstyd!!!

  1. Awatar Ya
   Ya

   Podobno antenę trzeba też wymienić. I może coś jeszcze i może coś jeszcze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >