Jak wekować czereśnie? Przepis na pyszny kompot (nie tylko) na zimę - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak wekować czereśnie? Przepis na pyszny kompot (nie tylko) na zimę

Jak wekować czereśnie? Przepis na pyszny kompot (nie tylko) na zimę

Dowiedz się, jak pasteryzować czereśnie w słoiku by uzyskać doskonały kompot owocowy. Przedstawiamy przepis na kompot z czereśni.

Obecnie ceny owoców – choć wciąż wysokie – nie są już tak szokująco gigantyczne jak jeszcze kilka tygodni wcześniej. Sporo czereśnie można już kupić za mniej niż kilkaset złotych za kilogram, to można zaryzykować i kupić ich większą ilość z myślą o chłodniejszych miesiącach.

Co przygotować?

Do kompotu z czereśni potrzebne będą słoiki o pojemności około litra, cukier oraz woda. Jeśli starasz się unikać cukru, możesz go zastąpić ksylitolem lub erytrytolem. Erytrytol ma ponad dziesięć razy mniej kalorii niż ksylitol, a dwadzieścia razy mniej niż zwykły cukier. 1 gram erytrytolu dostarcza ok. 0,2 kcal, podczas gdy 1 gram ksylitolu – 2,4 kcal, a zwykłego cukru – 4 kcal, jest to tak znikoma ilość kalorii, że przyjmuje się, iż jest produktem bezkalorycznym.

Jak przygotować kompot z czereśni

Umyj dokładnie czereśnie, a następnie usuń z nich ogonki, przekrój i wyjmij pestki (jeśli nie chcesz ich pestkować, możesz też wykorzystać całe czereśnie). Słoiki umyj dokładnie – najlepiej przepłukać je wrzątkiem – tak samo jak nakrętki. Teraz do słoików włóż owoce tak, by wypełniły go w ok. ¾, posyp kilka łyżek cukru (lub jego zamiennika), następnie dołóż jeszcze trochę czereśni i zalej wszystko przegotowaną letnią wodą lub wrzątkiem. Aby wzbogacić smak napitku, przed zamknięciem słoika możesz jeszcze dodać trochę soku z cytryny. Wody wlej do słoika tyle, by zostawić kilka centymetrów wolnego miejsca pod pokrywką. Teraz całość trzeba poddać pasteryzacji.

Jak pasteryzować czereśnie?

Najpopularniejszym sposobem na to jest wykorzystanie dużego garnka wyłożonego ścierką do naczyń (żeby na dnie garnka nie pozostały ślady). Wkładamy do niego mocno zakręcone słoiki, zalewamy wszystko wodą do wysokości ¾ garnka i stawiamy na ogniu. Doprowadzamy wodę do wrzenia. Jak długo pasteryzować czereśnie w ten sposób? Od chwili zagotowania wody powinniśmy to robić przez około 25-30 minut.

Tak przygotowany kompot może czekać w spiżarni spokojnie ponad rok. Jeśli jednak jesteśmy wielbicielami domowych kompotów i pysznych czereśni, to możemy być pewni, że aż tyle nasz wyrób w spiżarni nie przetrwa.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04!

Zobacz też:

Zobacz więcej >