Dowiedz się, jak złożyć wniosek o edukację domową swojego dziecka. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane i czy możesz się odwołać od decyzji odmownej.
Spis treści:
Miniony rok był bardzo trudny dla nas wszystkich, w tym dla dzieci, które naukę musiały pobierać w swoich domach. Od września planowany jest powrót dzieci do szkół, jednak obawy przed możliwą jesienną czwartą falą koronawirusa powodują, że wielu rodziców wciąż zastanawia się, czy bezpieczne będzie posłanie swoich dzieci do szkół.
Niektórzy rodzice – niezależnie od kwestii COVID-19 – rozważali już wcześniej nauczanie swoich dzieci w domu. Jeśli niektóre osoby decydują się na edukację domową, powinny wiedzieć, jak uzyskać zgodę na nią.
Kto ma prawo do edukacji domowej?
Każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat obejmuje obowiązek szkolny. Zgodę na uczenie dziecka w domu wydaje dyrektor przedszkola lub szkoły – to u niej lub u niego składa się odpowiedni wniosek. Dyrektor szkoły może się zgodzić na edukację domową w danym roku szkolnym i wskazać w decyzji etap edukacyjny. Są trzy etapy:
- I etap – I, II i III klasa szkoły podstawowej;
- II etap – IV–VIII klasa szkoły podstawowej;
- III etap – szkoła ponadpodstawowa.
Kto może uczyć dziecko podczas edukacji domowej?
Jego nauczycielem mogą być:
- rodzice;
- opiekunowie prawni;
- inne osoby, które wskażą rodzice albo opiekunowie.
Tego typu osoby nie muszą mieć ukończonych specjalnych studiów ani szkoleń.
Co trzeba przygotować
Aby uzyskać zgodę na edukację domową, trzeba napisać wniosek. Nie ma jednego wzoru takiego wniosku. Przed jego sporządzeniem warto spytać w szkole, czy istnieje tam wzór takiego wniosku. Jeśli nie, to trzeba go napisać samodzielnie.
- oprócz wniosku należy zdobyć opinię z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej (w roku szkolnym 2020/2021 nie była ona wymagana);
- napisane samodzielnie oświadczenie, że zapewni się dziecku warunki umożliwiające realizację podstawy programowej na tym etapie kształcenia;
- napisane samodzielnie zobowiązanie do tego, że dziecko będzie przystępowało do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Sprawdź też:
Jak zdobyć opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Aby uzyskać tę opinię, musisz wykonać następujące kroki:
- zapisz dziecko na wizytę do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w swoim mieście lub powiecie;
- udaj się wraz z dzieckiem do poradni w umówionym terminie. Wówczas pracownik poradni oceni, czy twoje dziecko może uczyć się w domu;
- opinię z poradni otrzymasz w czasie do 30 dni od wizyty. Wyjątkowo możesz czekać do 60 dni – jeśli na przykład trzeba zrobić więcej badań albo masz dostarczyć dodatkowe dokumenty.
Uzyskanie zgody na edukację domową – krok po kroku
Kiedy już dysponujesz opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykonaj następujące czynności:
- przygotuj wszystkie wymagane dokumenty;
- złóż je u dyrektorki lub dyrektora przedszkola albo szkoły;
- poczekaj na decyzję dyrekcji (wyda ją w terminie do 30 dni kalendarzowych od dnia, w którym złożysz wszystkie dokumenty).
Co jeśli dyrekcja odmówi?
Jeśli po złożeniu wniosku o edukację domową otrzymasz decyzję odmowną, masz prawo odwołać się od niej do kuratora oświaty. Odwołanie składa się u dyrektora – masz na to miesiąc od chwili otrzymania decyzji.
Edukacja domowa - o czym pamiętać
Gdzie złożyć wniosek o edukację domową swojego dziecka?
Zgodę na uczenie dziecka w domu wydaje dyrektor przedszkola lub szkoły – to u niej lub u niego składa się odpowiedni wniosek. Dyrektor szkoły może się zgodzić na edukację domową w danym roku szkolnym i wskazać w decyzji etap edukacyjny.
Czy istnieje wzór wniosku o edukację domową?
Aby uzyskać zgodę na edukację domową, trzeba napisać wniosek. Nie ma jednego wzoru. Przed jego sporządzeniem warto spytać w szkole, czy istnieje tam wzór. Jeśli nie, to trzeba go napisać samodzielnie.
Czy można się odwołać od odmownej decyzji o edukacji domowej?
Masz prawo odwołać się od niej do kuratora oświaty. Odwołanie składa się u dyrektora – masz na to miesiąc od chwili otrzymania decyzji.