Odwodnienie - objawy, pierwsza pomoc - co zrobić? [Sposoby zapobiegania]
Strona główna » Odwodnienie – objawy, pierwsza pomoc – co zrobić? [Sposoby zapobiegania]

Odwodnienie – objawy, pierwsza pomoc – co zrobić? [Sposoby zapobiegania]

,

Woda odgrywa dużą rolę w ludzkim organizmie i jej brak może być fatalny w skutkach. Sprawdź, jak rozpoznać odwodnienie i jego objawy.

Czym jest odwodnienie?

Odwodnienie to sytuacja, w której zawartość wody w organizmie ludzkim spada do takiego poziomu, który utrudnia jego funkcjonowanie. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, niemowląt i dzieci, gdyż woda nie tylko jest budulcem naszego organizmu, ale też pełni funkcje transportowe, odżywcze i bierze udział w procesach metabolicznych. Niedobór wody w organizmie grozi też cukrzykom, osobom z nadciśnieniem oraz chorym na chorobę Parkinsona.

Przyczyny odwodnienia

Odwodnienie organizmy może mieć różne podłoże. Może to być wynik choroby – biegunek, wymiotów i wysokiej gorączki, czasem jest skutkiem niedożywienia. Powodować je może intensywny wysiłek fizyczny, picie zbyt małej ilości wody a także nieodpowiednie odżywianie obfitujące w sól, kofeinę, alkohol.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Oznakami odwodnienia mogą być bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, silne pragnienie i suchość w ustach. W kolejnej fazie pojawiają się przyspieszenie akcji serca, ogólne słabość oraz mniejsze wydalanie moczu, oraz jego pomarańczowy kolor. Ostatnie stadium to szybki, płytki oddech, ogromne poczucie pragnienia, zmiana stanu psychicznego. W skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić do śmierci, dlatego ważna jest odpowiednia reakcja.

Co robić w przypadku odwodnienia?

W przypadku objawów lekkiego odwodnienia choremu należy podawać wodę i elektrolity oraz zadbać o to, by spożywał pokarmy w formie płynnej. Jeśli chory ma objawy cięższego odwodnienia, powinien udać się do szpitala, gdzie otrzyma odpowiednią pomoc w postaci kroplówek i leków.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Aby zapobiec odwodnieniu należy zadbać o regularne picie wody. Przyjmuje się, że na 1 kg ciała należy pić w ciągu dnia 30 ml wody. Oznacza to, że na przykład osoba ważąca 60 kg powinna pić co najmniej 1,8 litra wody dziennie. Unikanie soli w diecie, a także ograniczenie spożycia kawy, herbaty i alkoholu również pomogą ustrzec się przed niedoborem wody w organizmie. W przypadku osób starszych lub dzieci warto też unikać wody gazowanej, gdyż maskuje ona uczucie pragnienia. W upalne dni warto zadbać o to, by zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 60 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

ZOBACZ TEŻ:

Autor:

Zobacz więcej >