Jak przygotować dom na zimę? [Porady] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak przygotować dom na zimę? [Porady]

Jak przygotować dom na zimę? [Porady]

Sprawdź, jak tanim sposobem przygotować dom na zimę i upewnić się, że nie spotka cię żadna nieprzyjemna niespodzianka. Przedstawiamy 10 porad dla każdego.

Zbliżające się zimne miesiące budzą wśród Polaków coraz większy lęk. Rosnące ceny energii, problemy z zaopatrzeniem się w węgiel i gaz powodują, że zima może być w tym roku wyjątkowo ciężka. Warto więc poszukać tanich i skutecznych sposobów na takie zabezpieczenie domu, by ograniczyć utratę ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Uszczelnij okna

Szpary w oknach powodują ucieczkę na zewnątrz ciepłego powietrza i dokuczliwe przeciągi. Ich likwidacja może – według oceny departamentu energii USA – pomóc zaoszczędzić rocznie nawet 20% w rachunkach za prąd. Najprostszym sposobem jest dokupienie uszczelek w sklepie lub markecie budowlanym – są wyposażone w folię samoprzylepną i nałożenie ich na nieszczelne miejsce jest banalnie proste.

Zmień kierunek obrotu w wentylatorze sufitowym

Jeśli w twoim domu znajdują się wentylatory sufitowe i posiadają one możliwość zmiany kierunku obrotu łopat, to wykorzystaj ten fakt. Kiedy rozpoczniesz ogrzewanie domu, ustaw wentylatory tak, by obracały się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu będą one powodowały ruch powietrza i spychały ciepłe powietrze w dół, tam gdzie przebywają domownicy. Ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku domów z wysokimi sufitami.

Sprawdź dach

Przed zimą przeprowadź inspekcję dachu – sprawdź, czy pojawiły się na nim jakieś pęknięcia lub inne uszkodzenia. Nie musisz od razu wchodzić na dach – możesz sprawdzić gzyms z dołu, za pomocą np. lornetki. Jeśli zauważysz brakujące dachówki, gonty, pęknięcie blachy lub inne uszkodzenia, wezwij specjalistów. Naprawa podczas pogody zawsze będzie tańsza i szybsza niż ta sama robota wykonywana w zimie.

Oczyść rynny

Przed nadejściem zimy dopilnuj, by w okalających dach rynnach nie znajdowały się żadne śmieci i zanieczyszczenia utrudniające spływ wody. Kiedy pojawią się mrozy może to doprowadzić do gromadzenia się ciężkiego lodu, mogącego skutkować uszkodzeniem a nawet zerwaniem rynny.

Przeczyść komin

Najlepiej wykonać tę pracę jeszcze w lecie, zanim pojawią się chłodniejsze dni. Dzięki temu będziesz miał pewność, że kiedy już będzie chłodno i trzeba będzie palić w kominku, by ogrzać dom, nie będzie groźby zatrucia się czadem a kominek spełni swoją najważniejszą funkcję.

Zakręć zewnętrzne węże z wodą i zraszacze

Wszelkiego rodzaju przewody i węże wypełnione wodą mogą zostać uszkodzone, gdy znajdująca się w nich woda zamarznie a lód zacznie się rozszerzać. Odłącz więc wszystkie zewnętrzne węże ogrodowe i wylej z nich wodę.

Nie pozbywaj się liści z ogrodu

Opadające jesienią liście to wcale nie problem, lecz tak naprawdę doskonały sposób na ochronę swojego trawnika i ogrodu na czas zimy. Jesienne liście to doskonała ochronna ściółka dla upraw warzywnych, jagód, jeżyn, truskawek oraz krzewów ozdobnych. Nie tylko tłumią chwasty i pomagają utrzymać wilgotność gleby, ale też nie zawierają w sobie żadnych nasion chwastów, więc nie wspomogą ich rozrostu. Aby dobrze wykorzystać liście w ten sposób, poszatkuj je, np. przejeżdżając po nich kosiarką bez worka i ułóż je warstwą na grządkach w ogrodzie. Dopilnuj, żeby liście były rozdrobnione, bo całe nie przepuszczają wody.

Sprawdź zewnętrzne oświetlenie

Kiedy jeszcze jest w miarę ciepło, przeprowadź kontrolę zewnętrznego oświetlenia: w razie potrzeby wymień żarówkę, upewnij się że klosze są szczelne i wszystko działa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że podczas coraz dłuższych wieczorów nie będziesz się musiał potykać o nierówności w nieoświetlonym podejściu do domu.

Sprawdź, czy domowi nie zagrażają drzewa i gałęzie

Jeśli przy domu stoi suche drzewo albo nad dachem niebezpiecznie nisko zwisają gałęzie, rozważ wezwanie specjalisty, który usunie zagrożenie i przykładowo odetnie niebezpieczne konary.. Zwisające nad dachem gałęzie obciążone ciężkim śniegiem mogą stanowić zagrożenie i powodować kosztowne w naprawie uszkodzenia.

Ubezpiecz dom

To truizm, ale warto ubezpieczać swoją nieruchomość, nie tylko na zimę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to porządnie się nad tym zastanów – uszkodzenia spowodowane przez wiatr, gałęzie lub grad mogą zostać zrekompensowane odszkodowaniem. Należy tylko się upewnić przed podpisaniem polisy, że pokryje ona wszelkie prawdopodobne szkody, na które twój dom może być narażony.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >