Lekarz weterynarii Ewa Trębacz wyjaśnia, jak skutecznie pozbyć się kleszcza, w jaki sposób go odstraszyć oraz jak chronić domowe zwierzę przsed atakiem tego pasożyta.
Spis treści:
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą pana Lucjana, który z jednego ze spacerów z psem wrócił do domu z pasażerem na gapę: okazało się, że pies słuchacza miał kleszcza.
Pan Lucjan pyta o to, jak wyciągać pasożyta, czy wyciągać go samemu i przede wszystkim, jak zapobiegać, i na to pytanie odpowie nam lekarz weterynarii Ewa Trębacz. Pani Ewo, czy robić to samemu, czy powinien robić to weterynarz?
„Generalnie tak, jeżeli właściciel czuje się na siłach, by samodzielnie usunąć, to polecam, żeby to zrobić. Im dłużej kleszcz żeruje na psie, tym większe jest ryzyko transmisji chorób. A wiadomo, że żeby udać się do lekarza weterynarii na to potrzeba więcej czasu niż na usunięcie kleszcza samodzielnie” – radzi ekspertka.
Jak skutecznie usunąć kleszcza?
Ewa Trębacz w tym celu radzi wykorzystywać jeden z dwóch rodzajów przyrządów: haczyki – potocznie nazywa się pick twister, albo wykorzystać kleszczyki nazywane kleszczołapkami:
„Według mojej opinii to są dwa najbardziej skuteczne sposoby wyciągania kleszczy, czy z psa, czy z kota, czy z człowieka, jeżeli jest taka konieczność”.
Jak korzystać z polecanych narzędzi
Michał Pustuła zapytał ekspertkę, czy w korzystaniu z dwóch zalecanych przyrządów trzeba mieć jakieś doświadczenie albo użyć specjalnej techniki, czy też może to zrobić każdy?
„Jest to stosunkowo proste, natomiast ważne jest, żeby złapać kleszcza, jak najbliżej skóry. Nie łapiemy go za odwłok, tylko łapiemy go przy samej skórze, staramy się nie łapać włosów, bo będziemy zwierzaka ciągnąć i będzie bardziej niespokojny. I jednym, i drugim przyrządem łapiemy kleszcza i kręcimy, nie ciągniemy. Są dwie teorie. Jedna, że kręcimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, druga, że nie ma to znaczenia. Ja kręcę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, bo te dwie teorie się nie wykluczają. Nie umiem powiedzieć, czy faktycznie ma to jakieś znaczenie”.
O czym należy pamiętać przy wyciąganiu?
„Najpierw wyciągamy kleszcza, a dopiero potem odkażamy miejsce ukąszenia. Jest to bardzo ważne. Nie odwrotnie. Nie smarować niczym kleszcza, nie polewać go, nie przypalać, czy podobne, zanim się go wyciągnie”.
Czy można wyciągać kleszcza gołymi rękami?
Rozmówczyni Michała Pustuły zdecydowanie to odradza:
„Odradzam gołymi rękami, bo po pierwsze jest to trudniejsze do zrobienia. Po drugie, można się transdermalnie, czyli przez skórę zarazić wirusem odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Jest to zagrożenie dla osoby wyciągającej”.
Jak uniknąć ataku kleszcza
Ponieważ pan Lucjan pytał również, w jaki sposób uniknąć ukąszenia przez kleszcza, to warto wiedzieć, czy są jakieś preparaty odstraszające te pasożyty.
„Oczywiście, jest cały szereg preparatów, które możemy zastosować żeby zwierzaka zabezpieczyć. One są w postaci kropelek wcieranych w skórę bądź tabletek lub obroży. I to są wszystko środki bójcze przeciwko kleszczom, które jak kleszcz już wejdzie na zwierzaka, to one go trują. Nieraz jak kleszcz chodzi po psie, zanim jeszcze zacznie żerować, nieraz kiedy ten kleszcz się wbije, przy czym stosunkowo szybko kleszcze są uśmiercane. To nie zapobiega w 100 procentach transmisji chorób, ale znacznie ją ogranicza. Oprócz tego są repelenty, które możemy zastosować bezpośrednio przed spacerem. Wszystkie te środki na kleszcze stosuje się w określonych odstępach czasu. Ważne jest, żeby pamiętać i zachowywać te odstępy czasu. Zastosujemy środek, który działa cztery tygodnie, a przypomnimy sobie po 6, to on już nie był skuteczny przez dwa tygodnie”.
A która z tych metod jest najskuteczniejsza?
„Z mojego punktu widzenia najskuteczniejsze są tabletki oraz także jest tak, ze dobieramy metodę do konkretnego zwierzaka i do tego, jak bardzo jest narażone na kleszcze”.
Pani Ewo, a jeżeli nasz pies przyniesie ze sobą kleszcza, jeżeli my go wyciągniemy, to czy powinniśmy jeszcze czymś przejmować, czy coś powinno naszą uwagę zwrócić, czy już wszystko będzie w porządku i zapominamy o sprawie?
„Jeżeli widzimy, że psiak robi się apatyczny, nie ma apetytu, nie cieszy się na nasz widok, tak jak się cieszył wcześniej. To już są takie sygnały, że już warto udać się do lekarza i uprzedzić, że był wyciągany kleszcz. Nawet jeżeli nic się z psiakiem nie dzieje, to po 5-6 tygodnia po wyjęciu kleszcza, warto wykonać test na choroby odkleszczowe, dlatego że jest grupa chorób, które dają objawy bardzo późno i jeżeli już się zaczynają wdawać, to w tym momencie leczenie jest znacznie trudniejsze niż jeżeli rozpoznaliśmy je we wcześniejszej fazie zakażenia”.
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00
Warto przeczytać: