Jak ochłodzić pokój [Porady] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak ochłodzić pokój [Porady]

Jak ochłodzić pokój [Porady]

Sprawdź, jak w upalne lato ochłodzić pokój domowymi sposobami. Zdradzamy sposoby ma obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń nawet w największy skwar.

Wszechogarniający upał sprawia, że na nic nie mamy sił. Sprawdźmy więc, w jaki sposób możemy spróbować bronić się przed wdarciem się skwaru do naszego domu lub mieszkania. Na szczęście mamy kilka możliwości obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń. Oto one;

Jak ochłodzić pokój wiatrakiem

To bardzo dobry pomysł, jeśli mamy do dyspozycji wentylator oraz zapas lodu. Przed uruchomionym i unieruchomionym wentylatorem stawiamy dużą misę z zimną wodą lub misę wypełniona kostkami lodu. Dzięki temu poruszone przez wentylator powietrze będzie chłodne, a przy odrobinie szczęścia w pokoju może nawet wytworzyć się przyjemna, chłodna mgiełka. Jeśli korzystamy z tej metody, najlepiej na czas pracy wentylatora zamknąć okna i drzwi, by chłodne powietrze nie miało gdzie uciec. Warto też pamiętać o tym, by nie siedzieć bezpośrednio przed pracującym wentylatorem, bo czasem może to prowadzić do podrażnienia oczu.

Jak ochłodzić pokój na poddaszu

Pomieszczenia na poddaszu ze swojej natury latem mają tendencje do przegrzewania się: ciepło powstające w domu podróżuje w górę i zostaje uwięzione pod sklepieniem. W dodatku okna dachowe zapewniają też mnóstwo światła oraz ciepła słonecznego. Aby schłodzić pokój na poddaszu warto postarać się o izolację reflektywną, która zapobiega przenikaniu ciepła słonecznego i spowoduje znaczące obniżenie temperatury na poddaszu. Dobrym sposobem jest również zainstalowanie lepszej wentylacji oraz wyciągów dachowych, które pozwolą ciepłemu powietrzu wydostać się przez dach. Tańszym, ale również skutecznym rozwiązaniem jest zainstalowanie na oknach dachowych skutecznych rolet, które zapobiegną nagrzewaniu strychu przez promienie słoneczne.

Najtańsze rozwiązanie: śpij niżej!

Zastanawiając się, jak ochłodzić pokój latem warto też trzymać się sposobów na zmniejszenie odczuwalnej temperatury. Ponieważ ciepłe powietrze zawsze się unosi, to bliżej podłogi zawsze jest nico chłodniej. Jeśli więc chcesz przespać się w bardziej znośnej temperaturze – śpij niżej, np. na samym materacu rozłożonym na podłodze. Chłód będzie jeszcze bardziej odczuwalny, jeśli masz podłogę z płytek. Minusem jest mniejszy komfort spania, ale czego się nie robi dla ochłody?

Klimatyzator przenośny: za i przeciw

To najprostsze rozwiązanie odwiecznego dylematu jak ochłodzić pokój w lato bez zmiany nawyków albo inwestycji w przebudowę domu lub mieszkania. Klimatyzator przenośny można już kupić za kilkadziesiąt złotych, chociaż te skuteczniejsze urządzenia to wydatek kilkuset złotych a ich wydajność jest znacznie wyższa i potrafią w miarę szybko i skutecznie schłodzić pomieszczenie. Inwestując w tego typu sprzęt trzeba jednak pamiętać o tym, że klimatyzator pokojowy potrafi zużywać bardzo duże ilości prądu, więc można być bardzo nieprzyjemnie zaskoczonym po otrzymaniu rachunku. Kupując taki klimatyzator warto wydać więcej, by nabyć urządzenie z lepsza klasą energetyczną. Ponadto tego typu urządzenia pracują dosyć głośno, co może przeszkadzać domownikom. Rozważając zakup klimatyzatora przenośnego trzeba więc określić, czy tego typu wady nie przeważają nad korzyścią z przyjemnego chłodu w pokoju.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Sprawdź też:

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Zobacz więcej >