Jak obliczyć wiek kota? [Tabela] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak obliczyć wiek kota? [Tabela]

Jak obliczyć wiek kota? [Tabela]

,

Jak obliczyć kocie lata życia i przełożyć je na ludzkie? Przekonaj się, jak określić wiek swojego pupila dzięki tabeli.

Dzięki zaprezentowanej przez nas tabeli porównawczej możesz się przekonać, ile lat tak naprawdę ma twój kot w porównaniu z wiekiem ludzi.

Jak obliczyć wiek kota

Podobnie jak w przypadku najlepszego przyjaciela człowieka, „zasada mnożenia lat przez 7” jest prosta, ale nie do końca się sprawdza. Wszystko dlatego, że koty starzeją się szybko w trakcie pierwszych dwóch lat życia. Ich pierwszy rok odpowiada 15 ludzkim latom. Z kolei ich drugi rok przekłada się na 24 lata człowieka.

Oczywiście należy pamiętać, że – tak jak w przypadku psów – stopień starzenia się kota również zależy od różnych czynników, takich jak rasa czy waga, jednak poniższa tabela daje ogólny obraz tego, jak wiek ludzi przekłada się na wiek tych zwierząt.

Wiek kota w porównaniu z człowiekiem:

Poniżej prezentujemy tabelę z zestawieniem lat „ludzkich” oraz „kocich”:

Kalendarzowy wiek kotaWiek kota jako odpowiednik lat ludzkich
1 rok15
2 lata24
328
432
536
640
744
848
952
1056
1160
1264
1368
1472
1576
1680
1784
1888
1992
2096
21100
22104
23108
24112
25116

Może Cię zainteresować:

Jak określić wiek kota?

Jeśli przygarnąłeś kota ze schroniska lub z ulicy i zastanawiasz się, w jakim może być wieku, to są pewne wskazówki, które mogą pomóc to określić. Ostatecznie zawsze można się w tej sprawie skontaktować z weterynarzem. A wiek kota można zgadywać na podstawie takich rzeczy jak:

  • zęby. Generalnie: im kot jest starszy, tym bardziej jego zęby są przebarwione. Białe zęby oznaczają, że zwierzę ma prawdopodobnie poniżej 1 roku. Jeśli mają nieco żółtawy kolor, to może mieć między 1 a 2 lata. Nagromadzenie kamienia nazębnego na wszystkich zębach przekłada się na wiek 3-5 lat, jednak należy pamiętać, że niektóre koty mogą być pod tym względem bardziej wrażliwe od innych. Brakujące zęby mogą wskazywać, że zwierzę jest już starsze (o ile powodem tego nie były rozmaite schorzenia);
  • sierść. Im kot starszy, tym grubszą i gęstszą ma sierść (oczywiście to zależy również od rasy). Starsze zwierzęta mogą mieć też białe lub szare plamy na sierści;
  • muskulatura. Młodsze zwierzęta są bardziej umięśnione a starsze są bardziej kościste, często z naddatkiem skóry. U starszych kotów łopatki mogą bardziej wystawać ponad grzbiet;
  • oczy. Młodsze koty mają bardzo jasne, czyste oczy. Wraz z kolejnymi latami tęczówki mogą robić się bardziej „postrzępione”. Również lekkie zamglenie oczu wskazuje bardziej zaawansowany wiek (jeśli ma to miejsce u młodych kotów, należy się skonsultować jak najszybciej z weterynarzem).

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Ile lat ma twój kot? Sprawdź, jak to obliczyć

Jak najłatwiej obliczyć wiek kota?

Ich pierwszy rok odpowiada 15 ludzkim latom. Z kolei ich drugi rok przekłada się na 24 lata człowieka. Z każdym kolejnym rokiem należy dodawać 4.

Czy można rozpoznać wiek kota po wyglądzie jego zębów?

Tak. Białe zęby oznaczają, że zwierzę ma prawdopodobnie poniżej 1 roku. Jeśli mają nieco żółtawy kolor, to może mieć między 1 a 2 lata. Nagromadzenie kamienia nazębnego na wszystkich zębach przekłada się na wiek 3-5 lat.

Jak w kolejnych latach zmienia się ogólny wygląd kota?

Młodsze zwierzęta są bardziej umięśnione a starsze są bardziej kościste, często z naddatkiem skóry. U starszych kotów łopatki mogą bardziej wystawać ponad grzbiet.

Komentarze

2 odpowiedzi na „Jak obliczyć wiek kota? [Tabela]”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >