Wiele osób czatuje z nieznajomymi w internecie. Niekiedy pojawiają się wątpliwości, czy osoba, z którą konwersujemy, jest naprawdę tym, za kogo się podaje. Czy można to sprawdzić – odpowiada Jakub Wątor ze Spider’s Web.
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” postanowił pomóc jednej ze słuchaczek – pani Ewie, która czatuje z pewnym obcokrajowcem. Problem w tym, że na swoim profilu podał on inny adres zamieszkania i miejsce, z którego pochodzi, a na messengerze – inny. Pani Ewa nie wie, w jaki sposób mogłaby to sprawdzić. Znajomy z czatu lada dzień chce ją odwiedzić, a ona stara się to odwlec. Obawia się konsekwencji tej znajomości, gdyby okazał się oszustem.
W odpowiedzi na pytanie, czy jest możliwość sprawdzenia, kto znajduje się po drugiej stronie łącza internetowego, pomoże Jakub Wątor, dziennikarz technologiczny Spider’s Web.
Czy możemy sprawdzić, z kim czatujemy w internecie?
– Można do pewnego stopnia sprawdzić, z kim rozmawiamy, ale trzeba zawsze pamiętać, by być ostrożnym i mieć dystans do tego, co taka osoba nam mówi – wyjaśnia Jakub Wątor. – Taką osobę możemy sprawdzić dostępnymi na profilu danymi. Ilość informacji, które możemy uzyskać, zależy od od tego, jak ma ustawioną prywatność.
Słuchaczka powiedziała także, że znajomy co innego podaje w korespondencji, a co innego na profilu.
Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy czatujemy z nieznajomymi
– Można zobaczyć jego zdjęcia, jak wygląda, czy faktycznie wygląda na wiek, który podaje. Można spojrzeć na jego znajomych, czy to są ludzie, czy są to wymyślone konta – wyjaśnia Jakub Wątor.
Dodaje, że powinna nam się zaświecić ostrzegawcza lampka, jeśli rozmawiamy z osobą ze Stanów Zjednoczonych czy z Hiszpanii, a wśród jej znajomych nie ma ludzi z tego kraju. Te metody są jednak skuteczne tylko do pewnego stopnia, ponieważ osoba, z którą czatujemy, pokaże na swoim profilu tyle, ile zechce. Może wszystko ukryć, wtedy problem jest większy.
Czy możemy liczyć na pomoc portalu społecznościowego?
Skoro pani Ewa zgłosiła się po pomoc do Radia Pogoda, to znaczy, że jakieś wątpliwości już się pojawiły. Czy kierując pytanie do portalu społecznościowego, jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedzi na takie wątpliwości?
– My, jako użytkownicy, nie jesteśmy w stanie uzyskać takiej odpowiedzi. Natomiast Facebook czasem na takie pytania odpowiada, ale wtedy gdy zadadzą je organy ścigania – mówi Jakub Wątor.
Oczywiście służby mundurowe na nasze życzenie nie będą się zajmować konkretnym profilem – żeby to zrobiły, muszą istnieć odpowiednie przesłanki. Osoba spod danego profilu musiałaby w czymś zawinić, na przykład wysyłać wirusy, kolportować nielegalne treści, jak pornografię dziecięcą albo zachęty do finansowych oszustw. Wtedy policja pyta Facebooka, kim jest ta osoba. Facebook po jakimś czasie odpowiada, o ile zapytanie spełnia ich procedury. Natomiast, my jako użytkownicy, nie mamy takiej możliwości.
Czy są jakieś sposoby, by w internecie sprawdzić osobę, z którą czatujemy?
– Pamiętajmy, jeżeli ktoś jest na Facebooku, to możemy o nim znaleźć pewne rzeczy również w innych częściach internetu, chociażby za pomocą wyszukiwarki Google – mówi Jakub Wątor. – Radziłbym sprawdzenie tej osoby w Google’u. Czy taka osoba faktycznie istnieje. Sprawdźmy jej imię i nazwisko, zobaczmy, co nam się wyświetla, dodajmy do tego wyszukiwania miejsce zamieszkania, czy Google coś pokazuje.
Czy osoba prywatna może zwrócić się do odpowiednich służb, by sprawdzić tę osobę?
– Mogłaby, ale w momencie, kiedy zostałaby poszkodowana. Samo podejrzenie, że rozmawiam z kimś, kto się podaje za kogoś innego w internecie, nie jest jeszcze przestępstwem, choć jest plagą internetu – wyjaśnia Jakub Wątor. – Warto pamiętać, że to, kto za kogo w internecie się podaje, niekoniecznie musi być prawdą, a wręcz może prowadzić do sporych kłopotów finansowych. Zawsze lepiej zachować dużą ostrożność.
Przeczytaj też:
Dziura w drodze – jak otrzymać odszkodowanie?
Darowizna – czy zgłaszać ją do fiskusa? [POSŁUCHAJ]
W jaki sposób zrzec się spadku? Jak go odrzucić?
Jak bezpiecznie donieść pieniądze z banku do domu
Więcej porad z cyklu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00
Dodaj komentarz